укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Як Україні перемогти «Газпром» у європейському суді

04.04.2014

Дмитро Шемелін, юрист ЮФ «Ілляшев та Партнери»

Джерело: «Ліга»

Юристи: контракт з «Газпромом» невигідний, але розривати його не варто. Легше «вибити» знижку.

З 1-го квітня «Газпром» двічі підвищував вартість газу для України: за тиждень ціна газу зросла на 80%. Зараз ціна «блакитного палива» для НАК «Нафтогаз» найвища в Європі – 485 доларів за тисячу кубометрів. При цьому згідно з угодою 2009 року Україна має право підвищити ціну за транзит газу лише на 10%. Україна повинна звернутися до Стокгольмського арбітражу і розірвати невигідний договір, підписаний Юлією Тимошенко більш ніж чотири роки тому, заявив кандидат у президенти Петро Порошенко. Наскільки реально домогтися перегляду кабального контракту до арбітражуному суді, з’ясувала ЛІГАБізнесІнформ.

Дмитро Шемелін, юрист ЮФ «Ілляшев та партнери»:

Якщо говорити про розірвання контракту в односторонньому порядку, для цього потрібне звернення до Стокгольмського арбітражного суду, оскільки саме арбітражу підпорядковані спори щодо чинності та порушень контрактів.

Проте звернутися не означає виграти. У разі такого звернення «Газпром» практично зі 100% вірогідністю заявить зустрічний позов про стягнення боргів за газ за цим контрактом і, можливо, штрафних санкцій в межах строку позовної давності.

Але не обов’язково розривати контракт – можна вимагати його зміни рішенням арбітражу, наприклад, визнання недійсним положення щодо обов’язкового відбору газу, зміни формули розрахунку ціни газу тощо. Саме цей шлях був обраний у справах, які вдалося виграти на сьогоднішній день.

Говорячи про правові підстави для звернення до арбітражу, складно судити без глибокого аналізу ситуації. У спорах європейських споживачів і «Газпрому» досі йшлося не про розірвання контракту, а про зміну його умов в частині ціни і обсягів поставок.

Наприклад, у справі чеського «РВЕ Трансгаз» проти «Газпрому» (2013 рік) рішенням Віденського арбітражного суду було змінено формулу підрахунку ціни на газ: ціну було відв’язано від ціни на нафту і знижено у відповідності до цін спотового ринку газу. При цьому суд зобов’язав «Газпром» повернути частину вже сплаченої «РВЕ Трансгаз» ціни за газ, який постачався раніше (тобто, надав рішенню зворотний ефект).

Наприкінці 2012 року в іншій арбітражній справі між тими самими сторонами арбітраж ухвалив, що «РВЕ Трансгаз» (Чехія) може знизити обсяг обов’язкового відбору газу (take or pay) на об’єм, який «Газпром» поставляє в Чехію безпосередньо. Також арбітражний суд визнав недійсним фактичну заборону експорту газу, імпортованого «РВЕ Трансгаз» від «Газпрому». Тут арбітражний суд послався на порушення антимонопольного права ЄС.

З іншого боку, чи можемо ми говорити про те, що відмова Росії надавати знижку на газ за денонсованою угодою з питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України є порушенням контракту між «Нафтогазом» і «Газпромом»? Питання непросте, оскільки відсутній очевидний правовий зв’язок між міжнародно-правовою частиною Харківських угод і її приватноправовою складовою (доповнення до газового контракту).

Також потрібно врахувати, що арбітражний трибунал навряд чи з ентузіазмом поставиться до необхідності винесення чіткого рішення у такому гострому політичному питанні як правомірність денонсації угоди Росією, від якого безпосередньо залежить правомірність відмови у знижці.

Механізм в загальних рисах нагадує звичайний судовий розгляд: обидві сторони подають свої письмові заяви (один або два рази по черзі) разом із доказами, експертними висновками тощо. Після цього проводиться слухання, де сторони презентують свою позицію і допитують свідків та експертів одне одного. Крім того, питання сторонам і свідкам ставить арбітражний суд. Після цього суд проводить нараду і протягом декількох місяців укладає і виносить рішення.

Справа між «Нафтогазом» і «Газпромом» за умов ефективного ходу процесу може тривати близько року.

 
© 2021 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія