укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Розширення контролю

23.09.2013

Джерело: The Ukrainian Journal of Business Law

Олександр Фефелов, юрист, ЮФ «Ілляшев та Партнери»

Загальновідомо, що багато суб’єктів господарської діяльності, які були оштрафовані АМКУ, роблять спроби оскаржити такі штрафи в суді. Яка звичайна практика розгляду таких спорів? За яких обставин ви рекомендували б своїм клієнтам звертатися до суду?

Варто звернути увагу на постійно зростаючу кількість справ, в яких суб’єкти господарської діяльності оскаржують рішення, прийняті АМКУ. Кількість оскаржень прямо пропорційна розширенню напрямків діяльності АМКУ, а його більш суворий підхід до вирішення спорів та застосування більш суворих санкцій сприяли активізації опору суб’єктів господарювання. У 2012 році АМКУ ініціював 701 справу про порушення антимонопольного законодавства, а також провів 1035 перевірок суб’єктів господарювання, в результаті чого було ініційовано 660 справ. Очевидно, що більшість проваджень закінчилися застосуванням різних санкцій. Загальна кількість штрафів у 2012 році (814,7 млн. грн.) у 18 разів перевищила аналогічний показник в 2011 році.

Згідно зі статистикою, у 2012 році суб’єкти господарювання, до яких були застосовані штрафні санкції, оскаржили рішення АМКУ у 314 справах, але тільки 19 з них були визнані недійсними судами (повністю або частково), що не лише означає, що суди спочатку більш схильні прийняти сторону органу державної влади, але також свідчить про дійсно відповідальний підхід АМКУ до розгляду справ і прийняття рішень.

Крім того, незважаючи на нібито велику кількість штрафів у 2012 році, до бюджету вдалося зібрати тільки 40 млн. грн. (включаючи нараховані відсотки). Це означає, що в деяких випадках суб’єктам господарювання, які були не згодні з рішеннями АМКУ і були переконані в своїй правоті, вдалося захистити свої інтереси. Наприклад, цієї весни ми успішно захистили інтереси двох компаній у справі про антиконкурентні узгоджені дії суб’єктів господарювання щодо спотворення результатів тендеру з продажу деревної сировини в 2011 році, в результаті чого на 14 юридичних осіб було накладено найбільший і «найгучніший» штраф у розмірі 419 млн. грн. Двом з наших клієнтів було несправедливо присуджено сплатити понад 120 млн. грн., що могло спричинити повне або часткове припинення їх господарської діяльності. Однак, після розгляду в суді, рішення АМКУ було скасоване, і сума штрафу, який підлягає сплаті нашими клієнтами, була зменшена більше, ніж у 2000 разів. Таким чином, успішне оскарження рішення АМКУ можливе, і судові спори з АМКУ за участю суб’єктів господарювання повинні перетворитися на звичайні справи подібно до спорів з податковими органами.

 
© 2021 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія