укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Чи страшні Росії українські санкції?

11.08.2014

Дмитро Шемелін, юрист ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело: Ділова столиця

Українські політики активно критикували США і Євросоюз за неквапливість при введенні чергових санкцій по відношенню до РФ. При цьому сама Україна майже не використовувала цей інструмент. Тільки минулого тижня уряд оголосив про створення спеціального комітету. Вже протягом 10 днів він повинен представити список кандидатур – російських громадян і компаній, до яких будуть застосовані санкції. “ДС” з’ясовувала:

Одним з видів можливих санкцій, швидше за все, стане порушення кримінальних справ проти громадян РФ. На мій погляд, це швидше елемент “психологічного тиску”. Ефект від нього буде невисоким, адже підозрюваний навряд чи потрапить у суд України. Інші заходи можуть стосуватися митних заборон і обмежень на в’їзд окремих осіб, на імпорт або експорт товарів. Наприклад, ще в червні Президент Петро Порошенко розпорядився припинити поставки продукції українського ОПК на адресу Росії. Але найбільш ефективними можуть бути санкції, що накладаються в рамках законодавства про боротьбу з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму. Насамперед, це введення обмежень на оборот активів, а також заборону на фінансові операції, які можуть бути пов’язані з фінансуванням тероризму. Правда, українське законодавство у цій сфері не надто відпрацьовано. Адже досі з випадками масового фінансування тероризму наші контролюючі органи не стикалися.

Застосовані санкції можуть повернутися бумерангом і призвести до міжнародної відповідальності України за позовом російських інвесторів. Приміром, нещодавно дніпропетровський губернатор і бізнесмен Ігор Коломойський оголосив, що збирається подати в міжнародний суд позов до Росії у зв’язку з втратою інвестицій, вкладених ним у кримський аеропорт “Бельбек”. Але точно так само і будь-який російський громадянин або юридична особа в разі втрати свого майна в Україні може вимагати компенсацію збитку від нашої держави. Прецеденти вже є. Зараз в рамках інвестиційного арбітражу розглядається позов до України, заявлений колишніми акціонерами українського ПАТ “Укртатнафта” з Татарії, які були позбавлені своїх акцій рішеннями українських судів.

За міжнародним правом накладення санкцій за фінансування тероризму, швидше за все, буде розцінено як правомірне використання державою своїх “поліцейських повноважень” (“police powers”) і не приведе до виплати компенсації. Тим не менше, Україні все ж краще дотримати кілька умов. По-перше, наші санкції повинні бути передбачуваними для порушника (тобто має діяти принцип правової визначеності). По-друге, навіть якщо санкції накладаються адміністративним рішенням, а не через суд, слід дотримуватися принципу справедливого розгляду. “Обвинувачений” повинен мати можливість оскаржити рішення про санкції, мати можливість захистити свою позицію, представити докази і т. п. В умовах, коли санкції накладаються в терміновому порядку, за списками, складеними за 10 днів, це умова чи здійснимо. Нарешті, санкції повинні бути обґрунтовані саме як відповідь на загрозу громадській безпеці, що походить від “обвинувачуваного”, а не просто у зв’язку з “військовою доцільністю”.

 
© 2020 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія