укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Чого чекати фондовому ринку від нового податкового кодексу

12.02.2015

Олександр Виговський, доктор юридичних наук, адвокат, ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело: Ліга

Адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери» Олександр Виговський вважає, що новації можуть відлякати потенційних інвесторів

Податковий кодекс нам потрібен новий. Це очевидно для всіх. Проте так само очевидно, що зміни у такому фундаментальному документі – серйозний і відповідальний процес. Відповідно, я зупинюся тільки на кількох аспектах змін, зокрема, що стосуються фондового ринку та інститутів спільного інвестування.

Відповідно до запропонованих змін до податкового кодексу, істотно посилюється оподаткування дивідендів. Фактично, для пасивних доходів, до яких відносяться і дивіденди по цінних паперах, пропонується встановити прогресивну шкалу оподаткування в діапазоні від 15% (якщо сума доходу за звітний податковий рік не перевищує 150 тис грн.) до 25% (якщо сума доходу перевищує 996 тис грн.). Попередня ставка податку 5% зберігається для дивідендів за акціями і корпоративними правами, виплаченими резидентами-платниками податку на прибуток, крім дивідендів за акціями та інвестиційними сертифікатами, які виплачуються інститутами спільного інвестування.

Також зміни торкнуться методики підрахунку фінансового результату операцій з відчуження цінних паперів. Зокрема, передбачається, що фінансовий результат таких операцій до оподаткування «буде збільшуватися на суму від’ємного фінансового результату від продажу або іншого відчуження цінних паперів і зменшуватися на суму позитивного фінансового результату» (подібне невдале формулювання, на наш погляд, слід віднести до недоліків законодавчої техніки). При цьому, якщо в результаті таких підрахунків виходить від’ємне значення загального фінансового результату за операціями з цінними паперами, таке від’ємне значення зменшує загальний фінансовий результат від подібних операцій у наступних податкових періодах, але тільки протягом 730 днів (раніше такого часового обмеження не існувало).

Найімовірніше, у випадку прийняття запропонованих змін до податкового кодексу інвестори відмовляться від вкладення коштів у боргові цінні папери та папери ІСІ.

Важливо також розуміти, яким чином зміни, запропоновані депутатами, торкнуться ринку інститутів спільного інвестування. Запропоновані зміни до податкового кодексу, у випадку їх прийняття, суттєво змінять режим оподаткування ІСІ. Фактично, законодавець скасує існуючі податкові пільги для ІСІ, прирівнявши їх до звичайних платників податків. Зокрема, пропонується виключити норму ст. 136.1.9 кодексу, згідно з якою зараз суми коштів ІСІ, включаючи кошти, залучені від інвесторів, і доходи від проведення операцій з активами ІСІ не враховуються для визначення об’єкта оподаткування.

Крім того, згідно з новими нормами, сума прибутку, отриманого власниками цінних паперів ІСІ при їх зворотному викупі, буде прирівнюватися до дивідендів для цілей оподаткування. Якщо ж інвестор-юридична особа буде отримувати дивіденди від володіння цінними паперами ІСІ, такі дивіденди будуть обкладатися податком на прибуток. Крім того, при виплаті дивідендів за цінними паперами ІСІ необхідно буде сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток (чого раніше не було).

В цілому ці та інші нововведення мають на меті гранично посилити режим оподаткування. Враховуючи вкрай низький рівень розвитку вітчизняного фондового ринку і негативні тенденції, що спостерігаються останнім часом в інвестиційній діяльності, неважко припустити, що такі заходи (будучи сумнівними з точки зору ефективності наповнення державного бюджету) можуть ще більше відлякати інвесторів. Вони, швидше за все, відмовляться від вкладення коштів в боргові цінні папери та цінні папери ІСІ.

 
© 2021 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія