Дата публікації: 3 квітня 2014
Михайло Ілляшев, адвокат, керуючий партнер
Джерело: «Інвестгазета»
1. Автономний Крим
Інвестиції
Юридичний статус невизнаної держави фактично ставить хрест на інвестиціях в регіон. Теоретично, окремі російські та українські інвестори, близькі до розуміння ситуації і здатні робити якісь прогнози, можуть вкладати гроші в Крим. Однак високі ризики і неминучі юридичні колізії зведуть обсяг таких інвестицій до мінімуму.
2. Крим у складі Росії
У випадку приєднання Криму до Росії, очевидно, на півострові буде імплементоване законодавство Російської Федерації з певними винятками і перехідним періодом.
Власність і зобов’язання
Права приватної власності з високою ймовірністю будуть збережені. Однак неминуча плутанина і метушня на перехідному етапі. Механізму перенесення даних з українського реєстру в його російські аналоги немає. Розробка такого механізму буде ускладнена у зв’язку з великими відмінностями між законодавчими актами і нормами двох держав. Складність також полягає у тому, що українська система обліку прав власності набагато випереджає російську.
Мережевий бізнес
Наявність правового поля дещо покращує перспективи мережевого бізнесу, проте в даному випадку проміжні варіанти виключені. Компанії, які захочуть зберегти свої мережі в Криму, будуть змушені проходити реєстрацію нових юридичних осіб в органах Російської Федерації. Процедура може бути непростою, але в окремих випадках мати сенс.
Інвестиції
З юридичної точки зору інвестиції в Крим будуть захищені набагато більше у випадку приєднання півострова до Росії. Можна дискутувати про санкції, що можуть бути застосовані до Росії та спричинять зниження інвестиційної привабливості країни, однак виходячи з норм права, чинне законодавство з існуючими практиками його застосування є набагато більш привабливим для інвестора, ніж закони невизнаної держави.