Залишити заявку

Адвокат Марченко: Мухтар Аблязов повинен пересісти з французької в’язниці в російську

Дата публікації: 23 січня 2016

Роман Марченко, адвокат, старший партнер
Джерело: Vesti.ru

Франція прийняла рішення про екстрадицію Мухтара Аблязова, колишнього власника АМТ Банку (Росія) і БТА Банку (Казахстан), обвинуваченого в багатомільярдних розкраданнях. Однак не факт, що шахрай скоро постане перед судом у РФ.

Про те, що може цьому перешкодити і чому ця справа така важлива для Росії, розповів старший партнер відомої юридичної фірми «Ілляшев та Партнери», яка займається справою БТА протягом майже семи років, адвокат Роман Марченко.

– У чому звинувачує екс-банкіра російська влада?

– Як власник і топ-менеджер банків у РФ і Казахстані, він привласнив великі суми, за рахунок грошей вкладників фінансував власні проекти. Значна частина коштів була просто розтрачена і виведена через офшорні компанії. Саме тому цілий ряд держав – Казахстан, Росія, Україна, Латвія, Киргизія – зараз ведуть кримінальне переслідування членів ОЗУ Аблязова. У Казахстані та РФ вже винесено обвинувальні вироки ряду спільників банкіра. Результати діяльності горе-інвестора, скажімо, в Москві в наявності – недобудовані комплекси на Павелецькій і Поклонній, під які списані і вкрадені у вкладників десятки мільярдів рублів. І це лише пара прикладів з десятків «проектів» Аблязова в РФ. У Росії банкіра підозрюють у шахрайстві і розкраданнях в особливо великих розмірах. При цьому англійські суди вже встановили факт крадіжки Аблязовим з банку понад 4,3 мільярда (!) доларів і зобов’язали його повернути вкрадену суму.

– Чому вирішено видати обвинуваченого саме в Росію?

– Дійсно, Верховний суд Франції залишив без змін рішення Апеляційного суду міста Ліона про можливість екстрадиції Мухтара Аблязова в Росію та Україну, а уряд Франції визначив видати банкіра саме в РФ. Для Росії це важливий сигнал – фактично підтверджено, що суди ЄС не сумніваються в якості роботи російської правоохоронної системи і визнають забезпечення в Росії права на справедливий суд.

– Що слід зробити державі?

– У цьому випадку російська влада вже зробила всі необхідні кроки. Слідчий департамент МВС у порядку досудового слідства довів безсумнівні факти шахрайства, підробки документів і розкрадань членами ОЗУ Аблязова, а Генпрокуратура подала запит про видачу. Французькі суди підтримали правомірність видачі та передали естафету уряду Франції. Там вибрали Росію як країну, де горе-банкір постане перед кримінальним судом. При цьому рішення уряду про екстрадицію Аблязова його адвокати оскаржили в Державній раді Франції, рішення якої очікується навесні 2016 року.

– Держрада Франції може прийняти Рішення проти РФ?

– Аблязов подав позов до Держради Франції не проти РФ, а проти уряду Франції. Росія може бути представлена ​​в Держраді як третя особа. Однак оскільки представляти інтереси в Держраді може тільки обмежене коло французьких юристів, Генеральній прокуратурі РФ зараз надзвичайно важливо забезпечити таке представництво, адже серед аргументів банкіра – можливі порушення його прав в РФ у контексті права на справедливий суд, на умови утримання в СІЗО та інше.

Росії необхідно представити контраргументи на заяви Аблязова, який часто грішить як брехливими твердженнями, так і прямою підробкою документів. Так, наприклад, вже в суді в Ліоні команда Аблязова подала до суду фальшивий висновок МВС України про нібито відсутність претензій там до банкіра.

Що стосується строків видачі, Мухтар Аблязов у СІЗО у Франції очікує на екстрадицію вже третій рік. Після рішення Держради захист може подати скаргу і в Європейський суд з прав людини. Багато чого буде залежати від бажання адвокатів пана Аблязова продовжувати затягувати цей процес.

– Адвокати казахстанського олігарха наполягають, що їхнього клієнта переслідують за політичними мотивами. Чи це так?

– Аблязов дійсно говорить про непрості стосунки з чинним президентом Казахстану. Проте той факт, що кримінальні справи проти нього порушені не лише на батьківщині, але і в багатьох інших країнах, підтверджує, що ця людина дійсно шахрай, хоч і «у великих масштабах». Так, англійський суд, в неупередженості якого вже точно всі впевнені, визнав екс-банкіра шахраєм і засудив його до 22 місяців в’язниці. Однак після вироку Аблязов втік і звідти, строк не відбув. Це чітко підтверджує те, що ми маємо справу з банальним злочинцем, який просто мімікрує під опозиціонера.

– Видача особи, яка привласнила гроші АМТ і БТА, стане позитивним сигналом для банківського сектора РФ?

– Безумовно. Приклад ОЗУ Аблязова взагалі є вкрай показовим. З метою розкрадань з банку він створив транснаціональну мережу і більше десятка держав змушені тепер займатися вчиненими злочинами. Наведу лише одну цифру: англійський суд встановив, що розкрадання коштів банку відбувалися через спеціально створені (більше 1300 (!)) офшорні компанії. Для будь-якої країни важливо, щоб кожний шахрай відчував неминучість покарання за скоєні злочини. Таким чином, суд над Аблязовим у РФ був би важливим уроком для російських банкірів, які іноді плутають свої гроші з грошима, які вкладники поклали в банк на збереження. Важливим є і те, що в разі винесення обвинувальних вироків у РФ Аблязову та іншим членам ОЗУ вкрадене ними підлягає конфіскації на користь російського бюджету.

– Ваша компанія супроводжує інтереси потерпілих вже багато років. Є й інші напрямки роботи у цій справі?

– Кримінальне переслідування – важлива, але не головна частина нашої роботи. Юридична фірма «Ілляшев та Партнери» дійсно займається цією справою в кількох юрисдикціях вже більше 6 років. За цей час повернуто вкрадених активів на суму більше 1 мільярда доларів США. Хочу відзначити, що команда юристів московського офісу юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» зробила значний внесок у цю роботу і продовжує успішно це робити. Тільки тепер, з поверненням активів з рук шахраїв, з’явилася надія, що розпочаті інвестпроекти будуть доведені до кінця.