Залишити заявку

Закон встановлює строки банкрутства, коригує права кредиторів та визначає вимоги до арбітражних керуючих

Дата новини: 18 квітня 2013

Новою редакцією закону про банкрутство, яка набула чинності 19 січня 2013 року, внесено цілу низку нововведень у процедуру банкрутства. Про це в ході круглого столу «Проведення процедури банкрутства згідно з новою редакцією закону «Про банкрутство» розповів арбітражний керуючий, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери» Вадим Кізленко.

Розгляд справ по-старому і по-новому. За словами експерта, справи про банкрутство, відкриті після набрання чинності новою редакцією закону, розглядатимуться за новими правилами, а справи, відкриті до набрання чинності новим законом, – за старими нормами, за винятком продажу майна банкрута. У цьому випадку незалежно від часу відкриття справи застосовуватимуться нові норми.

Інтернет-оголошення про банкрутство. У новому законі передбачено, що оголошення про визнання боржника банкрутом або про початок провадження у справі про банкрутство публікуватимуться не в офіційних друкованих виданнях, як тепер, а в мережі Інтернет, на сайті Вищого господарського суду України. Ці положення діятимуть після 19 січня 2014 року – за рік після набрання чинності законом.

Усі справи в одному суді. Згідно з новим законом, усі справи та спори, пов’язані з боржником, у тому числі трудові спори, спори з податковою, корпоративні спори тощо будуть розглядатися судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство. «Тут виникає ціла низка питань: як господарські суди мають розглядати справи в порядку адміністративного та цивільного судочинства, як буде сплачуватися судновий збір за подачу відповідних позовів, заяв, – це в законі, на жаль, не прописано», – відзначив Кізленко.

Крайні строки процедури банкрутства. Встановлено крайні строки процедури банкрутства. Якщо раніше воно на практиці могло тривати десятиліттями, то сьогодні встановлено, що розпорядження майном вводиться на 115 днів з можливістю його продовження на наступні два місяці. Санація вводиться на шість місяців з можливістю пролонгації на рік, а ліквідація – на рік без можливості продовження ліквідаційної процедури.

Разом з тим закон встановлює й додаткові обов’язки, зокрема, для розпорядника майна – він зобов’язаний здійснити інвентаризацію майна протягом двох місяців. «Якщо це невелике підприємство – усе можна зробити і за тиждень, а от якщо підприємство велике, то можуть виникнути труднощі та необхідність продовження процедури розпорядження майном навіть більш ніж на два місяці, оскільки окрім інвентаризації необхідно провести ще цілу низку дій», – відзначив експерт.

Підвищення вимог по ініціації банкрутства. За новим законом, вимоги ініціюючого кредитора, що подає заяву до суду про відкриття справи про банкрутство, повинні підтверджуватися рішенням суду та виконавчим документом – постановою про відкриття виконавчого провадження. Раніше було достатньо вимоги, з якою згідний боржник, що приводило до зловживання з боку боржників і пов’язаних з ними кредиторів. Так, відкривалися штучні справи про банкрутство і запроваджувався мораторій, що унеможливлювало подальші вимоги грошей від боржника.

Модернізація процедури відкриття провадження у справі про банкрутство. Раніше було досить подати заяву, оформлену згідно з законодавством, і суд одразу відкривав провадження та вводив мораторій. Тепер суд, ухвалюючи заяву про банкрутство, виносить рішення про прийняття цієї заяви до провадження. У рішенні встановлюється дата підготовчого засідання та зазначається арбітражний керуючий, обраний автоматизованою системою. Вже на підготовчому засіданні суд перевіряє обґрунтованість вимог ініціюючого кредитора, і встановлює, чи згодний арбітражний керуючий бути розпорядником майна в цій справі. Лише після цього суд за результатами підготовчого засідання виносить рішення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

«Якщо раніше можна було просто звернутися до суду із заявою, і вводився мораторій, що позбавляло кредиторів можливості примусового стягнення заборгованості, те тепер таку можливість усунено», – коментує Вадим Кізленко.

Введення поняття «забезпечений кредитор». У новому законі з’явилося поняття «забезпечені кредитори» – це кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника. Тепер усі кредитори, вимоги яких визнані судом, матимуть право одержувати інформацію від розпорядника майна щодо розгляду, визнання або відхилення вимог інших кредиторів. Більш того, вони отримали можливість заявляти свої доводи та заперечення щодо заяв із грошовими вимогами інших кредиторів, що дозволяє їм захищати свої права і зменшувати несумлінні зобов’язання боржника за фіктивними угодами.