укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Хто постраждає від заборони Москвою грошових переказів

20.04.2017

Олександр Виговський, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело: Економічна правда

Росія заборонила грошові перекази в Україну. Як це вплине на українців, які перебувають на заробітках в РФ, і на українських підприємців?

22 лютого 2017 Держдума Росії прийняла в першому читанні законопроект з питань здійснення транскордонних переказів коштів за дорученням фізичних осіб без відкриття банківських рахунків.

Цей законопроект пропонує заборонити операторам з переказів грошових коштів здійснювати транскордонні перекази без відкриття банківських рахунків поза рамками платіжної системи, в тому числі іноземної.

Крім того, вводяться заходи щодо усунення негативних наслідків, що виникають у разі введення іноземними державами заборони на діяльність російських платіжних систем на їх території.

У такій ситуації для захисту інтересів операторів платіжних систем та операторів послуг платіжної інфраструктури, що прямо або опосередковано перебувають під контролем російських юридичних осіб, пропонується обмежити можливість здійснення платежів через іноземні платіжні системи.

Цей законопроект є «дзеркальним» заходом. У 2016 році НБУ заборонив діяльність російських платіжних систем «Колібрі», «Золота корона», «Юністрім», Anelik, Blizko на території України.

На думку авторів законопроекту, ця заборона обмежила конкуренцію на російському ринку платіжних послуг, що здійснюються у вигляді транскордонних переказів без відкриття рахунку, на користь іноземних платіжних систем.

Зазначений законопроект забороняє відправку грошей з Росії в Україну без відкриття банківського рахунку через іноземні системи грошових переказів.

Перш за все, такі обмеження торкнуться найбільш популярних міжнародних платіжних систем Western Union і MoneyGram, які після вказаної заборони НБУ отримали переваги в роботі по коридору Україна-Росія-Україна.

Така заборона вдарить, перш за все, по громадянам України, що тимчасово проживають в Росії, а це близько 4,5 млн. осіб. Це буде означати припинення легального переказу грошей українськими громадянами, які працюють в РФ, в Україну. За скромними підрахунками, це 1 млрд. дол. на рік.

Не секрет, що українські громадяни, які працюють в Росії, найбільш часто використовують для переказу грошей додому саме системи Western Union і MoneyGram, а також так звані системи термінового переказу.

Тепер українці будуть змушені вишукувати більш дорогі, менш ефективні або менш легальні шляхи переказу коштів, оскільки для багатьох з них відкриття поточного рахунку стане проблематичним.

Необхідність відкриття банківського рахунку, серед іншого, буде означати прозорість інформації про те, хто і скільки переводить коштів за межі Росії, що для осіб, які працюють нелегально, навряд чи буде прийнятно.

Порушувати закон оператори, швидше за все, не будуть, інакше їх чекає штраф у розмірі проведеного платежу, який буде стягувати Банк Росії. Більш того, ще до голосування за законопроект деякі російські банки відмовлялися здійснювати будь-які грошові перекази в Україну — навіть через Western Union.

У даній ситуації постраждають і українські підприємці, що працюють з російськими контрагентами. Це може спровокувати розвиток тіньового ринку послуг зі здійснення грошових переказів в Україну, вартість яких буде значно вище, а результативність — вельми сумнівною.

У будь-якому випадку в найбільшій мірі від таких обмежень постраждають споживачі відповідних послуг, а не їхні постачальники, а також фінансова система в цілому, для якої важливий будь-який приплив валюти в країну.

 
© 2018 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія