укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Якщо у вас вкрали технології

20.04.2017

Марія Коваль, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери»

Джерело: Економічна правда

Довести крадіжку технологій працівником і оцінити збиток вкрай складно, тому важливо попереджати такі ситуації всіма можливими способами.

Судовий процес між компанією Waymo, структурною фірмою Google, що розробляє засоби управління безпілотними автомобілями, і компанією Uber обіцяє бути однією з грандіозних юридичних баталій з часів судових спорів між Apple і Samsung.

Однак в цьому випадку мова йде про крадіжку колишнім співробітником компанії інформації, яка становить комерційну таємницю.

Компанія Waymo стверджує, що її колишній співробітник, який створював безпілотний автомобіль, перед звільненням скачав 9,7 гігабайт інформації, після чого звільнився, заснував свою власну компанію, яку згодом купила Uber.

Мова йде про лазерної технологію LiDAR, яка забезпечує самопозиціювання безпілотних автомобілів на дорогах.

В якості обґрунтування своїх позовних претензій компанія Waymo стверджує, що співробітник заздалегідь встановив спеціальне програмне забезпечення на робочий ноутбук для отримання доступу до сервера компанії і за допомогою програми скопіював креслення і розробки. Стверджуючи це, компанія, вірогідно, може надати докази таких дій.

Безумовно, факт того, що куплена компанією Uber компанія Otto має у своєму розпорядженні технологію, над якою Waymo працювала багато років, і ця компанія належала колишньому співробітникові, який розробляв цю технологію, викликає багато питань. Однак, Waymo все одно доведеться докласти значних зусиль, щоб переконати суд в крадіжці своєї технології співробітником.

Комерційною таємницею є технічна, організаційна, комерційна і виробнича інформація, яка є невідомою та не є легкодоступною для осіб, які мають справу з таким видом інформації.

Тому при доведенні крадіжки технологій необхідно ще і довести, що вкрадена інформація не була легкодоступною і охоронялася в компанії положенням про комерційну таємницю.

Першочерговими способами захисту цінної інформації є технічні засоби захисту доступу до неї. Це зберігання найбільш цінної інформації в закодованому вигляді, заборона доступу до неї без спеціального запиту-схвалення, захист від копіювання, відстеження та сповіщення про копіювання. Досить дивно, що Waymo не приділяла належної уваги захисту своїх секретів.

В Україні мало компаній, готових витрачати значні фінансові кошти на технічні системи захисту інформації.

Важливими способами недопущення крадіжки будь-якої конфіденційної інформації є оформлення режиму комерційної таємниці в компанії і підписання нетипових трудових договорів з працівниками.

Для оформлення режиму комерційної таємниці компанії необхідно затвердити наказом директора положення про комерційну таємницю, в якому прописати, яка інформація є конфіденційною, цінною і не підлягає розголошенню.

В Україні і за кордоном практично всі компанії підписують угоду про нерозголошення конфіденційної інформації зі своїми співробітниками при влаштуванні останніх на роботу.

Багато компаній прописують в таких угодах положення, що навіть після звільнення співробітники не мають права розголошувати інформацію, яка стала їм відома внаслідок трудової діяльності, третім особам, особливо конкурентам.

Положення про конфіденційність (комерційну таємницю) може також міститися в самому трудовому договорі.

У деяких країнах, наприклад в США, Франції, Німеччини, компанії підписують з працівниками так звану угоду про уникнення конкуренції.

Її суть полягає в тому, що працівник не має права протягом декількох років працювати на ідентичній посаді у конкурентів і навіть організовувати бізнес. Зрозуміло, що компаніям доводиться платити за це працівникам окрему компенсацію.

В Україні підписання таких угод неможливе, оскільки їх положеннями буде порушено право вільного вибору праці. Однак зобов’язати співробітника не розголошувати комерційну таємницю компанії навіть після звільнення — можна.

Доведення факту крадіжки конфіденційної інформації (комерційної таємниці) та її розголошення третім особам є дуже важливим в судових процесах такого роду, однак найчастіше доведення є досить нелегким завданням.

Для цілей доведення крадіжки інформації співробітником можна використовувати будь-які доступні способи: фіксація копіювання та пересилання документів, свідчення свідків, виявлення під час обшуку документів або технічних носіїв, на яких зберігаються документи, відеозаписи.

Звичайно, в таких випадках бажано проводити кримінальне розслідування, під час якого необхідно перевірити телефони співробітників або осіб, причетних до крадіжки, допитати всіх осіб, хто також може бути причетний до крадіжки.

Необхідно визнати, що довести крадіжку технологій працівником і тим більше оцінити збиток від її використання іншою особою вкрай складно, тому важливо попереджати такі ситуації всіма можливими способами.

Останнім часом в Україні почали приділяти більше уваги питанню комерційної таємниці. Компанії підписують відповідні угоди зі співробітниками і намагаються технічно захистити найбільш цінну інформацію.

Цікаво буде також стежити за розвитком процесу Waymo-Uber: яким чином Waymo зможе (і чи зможе) довести крадіжку своїх технологій колишнім співробітником. У будь-якому випадку це буде цікавий світовий прецедент в процесах про крадіжку і розголошення комерційної таємниці.

 

 
© 2019 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія