укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Введення Україною електронних віз для іноземців: перспективи і терміни

20.04.2017

Іван Божко, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело: Українські новини

Ще в жовтні 2016 року українська громадськість звернула свою увагу на ті незручності, з якими кожен раз доводилося стикатися іноземцям, котрі прибувають в нашу країну вечірніми авіарейсами. Не маючи можливості отримати українську візу, в зв’язку з обмеженнями в графіку роботи консульських відділів міжнародних аеропортів України, іноземні туристи, потенційні інвестори і просто закордонні гості змушені були проводити ніч в терміналах «повітряних воріт» нашої країни.

Після отримання даною проблемою суспільного резонансу на неї звернули свою увагу і перші особи держави, зокрема, на той час Прем’єр-Міністр Володимир Гройсман, який дав доручення МЗС України щодо усунення зазначених незручностей, а також оголосив курс на введення електронних віз для іноземців.

Якщо з першим завданням наші органи державної влади впоралися дуже оперативно (наказом МЗС України з 17 жовтня 2016 року було введено цілодобовий режим роботи відділу Департаменту консульської служби в аеропорту «Бориспіль»), то питання з введенням електронних віз дещо затягнулося.

Зокрема, повторно тема електронних віз була піднята на днях у вигляді Twitter-повідомлення консульської служби МЗС України, згідно з яким обіцяється, що наша країна незабаром візьме приклад іншої держави – Арабської Республіки Єгипет, яка заявило про введення електронних віз влітку вже цього року.

Подібна публікація була пов’язана з прийняттям 1 березня 2017 року Постанови Кабінету Міністрів України № 118 «Про затвердження Правил оформлення віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію» (далі – Постанова № 118). Разом з тим, в даному підзаконному акті не міститься будь-якої інформації про вимоги до оформлення віз в електронному вигляді – зазначено лише про те, що вони (вимоги) будуть встановлені МЗС України. Таким чином, на сьогоднішній день чітких вимог для даної процедури законодавчо ще не визначено. (Постанова № 118 також на сьогоднішній день не вступила в законну силу).

Варто зазначити, що на сьогоднішній день в світі налічується близько двох десятків країн, що надають подібні послуги іноземцям, серед них: Австралійський Союз, Республіка Індія, Республіка Сінгапур, Республіка Туреччина та інші.

На прикладі електронного сервісу зазначених країн з питань видачі віз, можна припустити, що подібна система в Україні буде передбачати наступну процедуру:

1) заповнення візової анкети у відповідному онлайн сервісі із зазначенням паспортних та контактних даних, вибір типу візи і терміну перебування в країні;
2) прикріплення електронних копій необхідних документів (наприклад, скановані копії паспорта, проїзних документів (квитків), поліса медичного страхування, документів, що підтверджують бронювання готелю і наявність достатнього фінансового забезпечення на весь період запланованого перебування в Україні та ін.);
3) оплата послуг відповідного сервісу (згідно з Постановою № 118, консульський збір за оформлення візи в електронному вигляді складе 65 доларів США);
4) отримання повідомлення на електронні засоби зв’язку про результати розгляду заяви на видачу електронної візи.

Виходячи з положень Постанови № 118, візи в електронній формі будуть оформлюватись як разові на строк до 30 днів для поїздок з діловими або туристичними цілями.

На початкових етапах роботи подібного сервісу в Україні рекомендується, по-перше, мати при собі електронну візу в роздрукованому вигляді, а також весь пакет документів, необхідних для отримання візи в звичайному порядку. Подібна обережність допоможе уникнути неприємних сюрпризів під час прибуття, пов’язаних у тому числі, зі стабільністю роботи новостворених електронних систем. Крім того, обов’язково слід перевірити, чи підтримується в аеропорту прибуття можливість надання відповідних послуг – з великою часткою ймовірності спочатку прийматися електронні візи будуть тільки в міжнародних аеропортах «Бориспіль», «Жуляни» і «Одеса». Також, у разі зміни авіарейсів / дат прибуття іноземців, швидше за все, доведеться подавати заявку на нову електронну візу і оплачувати відповідний консульський збір заново.

У будь-якому випадку, навіть з урахуванням вищевказаних складнощів, введення подібного механізму буде серйозним кроком до поліпшення іміджу нашої країни і її привабливості для туристів, оскільки система видачі електронних віз має ряд переваг в порівнянні з діючою процедурою, починаючи від відсутності необхідності безпосередньої явки до консульської установи і зменшення термінів розгляду питання про видачу візи, і закінчуючи економією місця в паспорті для виїзду за кордон.

У той же час, говорити про терміни впровадження електронних віз для іноземців ще дуже рано, оскільки нові Правила оформлення віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію, затверджених Постановою № 118 вступлять в силу через 30 днів після їх опублікування, а про прийняття спеціального нормативного документа МЗС України ще навіть не йдеться.

 
© 2020 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія