укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Українські банки зазнають збитків через шахрайських операції з банківськими картами

07.03.2018

Іван Божко, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело: Цензор

З кожним роком в Україні зростає обіг безготівкових грошових коштів: наші співвітчизники все частіше при оплаті товарів та послуг віддають перевагу банківським карткам та NFC-платежам за допомогою мобільних пристроїв. Але не варто забувати про те, що з цими “благами цивілізації” рука об руку йде таке негативне явище як кібершахрайство.

Зокрема, згідно з інформацією Національного банку України в 2017 році даний вид злочинів став причиною збитків на суму еквівалентну близько $ 6 мільйонів.

Не дивлячись на те, що про превентивні заходи, що дозволяють не стати жертвою кібершахраїв говорилося неодноразово, проте, здавалося б очевидні та прості прийоми продовжують наповнювати кишені зловмисників.

Головною проблемою розкриття такого роду кримінальних правопорушень є те, що часто злочинці не залишають фізичних слідів свого діяння, а також використовують різні способи, що дозволяють анонімізувати себе при їх здійсненні. Способи пошуку шахраїв та докази їхньої провини безпосередньо залежать від методів, якими вони скористалися для досягнення своїх протиправних цілей.

Ключовим фактором, від якого багато в чому залежить кінцевий результат розслідування злочину, є оперативність звернення потерпілих до правоохоронних органів. Наприклад, на сьогоднішній день у нашій країні дуже великого поширення набули способи шахрайства, у яких зловмисники телефонують до потенційних жертв, представляючись працівниками фінансових установ, та, за допомогою тих чи інших прийомів, отримують конфіденційну інформацію власників платіжних карт.

Для того, щоб відстежити подібних зловмисників правоохоронці звертаються до слідчих суддів за дозволом на отримання інформації від операторів стільникового зв’язку про пристрій, з якого надходили відповідні дзвінки. Така інформація дозволяє досить точно встановити місце розташування шахраїв, відстежити їх пересування, а також отримати відомості про всіх їх вихідних з’єднаннях, тобто і про інші їхні злочинні дії. У деяких випадках дзвінки від шахраїв надходять з «закритих номерів», але і це не є проблемою, оскільки достатньо лише запитати у провайдера мобільного зв’язку інформацію щодо вхідних викликів, що надходили на телефон «жертви».

Після цього завершальними слідчими діями будуть обшук за місцем, так званого «call-центру», вилучення мобільних пристроїв та затримання осіб, причетних до протиправних дій. Тепер щодо шахрайських операцій з банкоматами, коли шахраї знімають кошти, використовуючи дублікат карти жертви або інше обладнання, що дозволяють здійснювати незаконні операції з коштами іншої особи. Тут правоохоронці, у першу чергу, повинні запитати у банку інформацію про те, з якого апарату відбувалося зняття готівкових коштів.

Справа в тому, що всі банкомати оснащені, як мінімум, кількома камерами відеоспостереження, що може дозволити ідентифікувати особи тих, хто здійснив незаконне зняття грошей. Крім того, у великих містах мережа систем відеоспостереження, як правило, настільки розвинена, що іноді дозволяє простежити маршрут пересування зловмисників, починаючи від місця скоєння злочину і аж до місця їх проживання. Знову ж таки, в даному питанні ключовим фактором є оперативність, тому що будь-яке зволікання буде грати на руку шахраям (наприклад, камери відеоспостереження можуть мати вельми обмежений термін зберігання записаного відеоматеріалу).

Проблема полягає ще і в тому, що власники таких закладів можуть вельми неохоче йти на співпрацю з правоохоронними органами в питанні добровільного надання відеозаписів. У таких випадках слідчому необхідно отримання ухвалу слідчого судді на надання тимчасового доступу до електронних носіїв, що зберігають необхідні записи. Часом, в розслідуванні подібних злочинів вельми корисною може виявитися і дактилоскопія (зняття відбитків пальців). Але це скоріше може бути застосовано до банкоматів, розташованих в місцях з низькою відвідуваністю, оскільки в іншому випадку встановити які з відбитків належать зловмисникам практично неможливо.

Ще одним з поширених способів шахрайства є використання веб-сайтів-двійників банківських установ, потрапляючи на які нічого не підозрюючи жертва добровільно вводить інформацію, що дозволяє отримати доступ до її інтернет-банкінгу. Такі веб-сайти мають практично аналогічну оригіналу стилістику оформлення і містять незначну різницю у веб-адресі. Для розкриття подібних злочинів правоохоронні органи спочатку визначають, хто є хостинг-провайдером сайту-двійника, що дозволяє в подальшому вимагати від нього інформацію щодо власників такої веб-сторінки.

Як правило, оформлення послуг хостингу вимагає укладення договору про надання послуг з реєстрації доменного імені, адміністрування та хостингу. Тобто хостинг-провайдер або в добровільному порядку, або на підставі ухвали слідчого судді може надати інформацію як про власника веб-сторінки, так і про дані, які можуть допомогти з розшуком зловмисника.

Проблемою в цій ситуації може виявитися реєстрація сторінки на підставну особу, що може ускладнити встановлення причинного зв’язку між результатом злочинної діяльності і конкретною особою.

У питанні доведення провини кіберзлочинців (як, в принципі, і в будь-який інший категорії кримінальних правопорушень) все залежить від доказової бази, зібраної правоохоронними органами в ході проведення слідчих дій. Тобто кінцевий результат практично повністю залежить від навичок слідчого і його процесуального керівника в питанні розслідування того чи іншого виду шахрайства з електронними платіжними системами.

Як позитивний момент слід відзначити те, що наш уряд з достатньою серйозністю ставиться до зростаючої проблематики кіберзлочинності. В рамках системи правоохоронних органів створюються нові і збільшується штат вже існуючих спеціалізованих підрозділів по протидії такого роду злочинам.

Разом з тим, якими б не були ефективними системи протидії, найбільш дієвим способом мінімізації збитків від діяльності кібершахраїв є більш свідоме і дбайливе ставлення громадян до зберігання та розповсюдження своєї конфіденційної інформації.

 
© 2019 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія