Залишити заявку

Військові кораблі проекту «Зубр» – коштовні іграшки, які можуть собі дозволити тільки супердержави

Дата публікації: 17 жовтня 2013

Джерело: «Цензор»

«Те, що ми будуємо в рамках зовнішньоекономічного контракту, це не «Зубр», це проект суто український – шифр «958». Так, він має велику багато схожих рис зі старим радянським «Зубром», але це абсолютно новий проект: оновлений, поліпшений, дороблений. І конструкторська документація на нього належить українській стороні. Радянська спадщина в цьому випадку послужила стартовим майданчиком для українського ноу-хау».

Вітчизняні підприємства оборонно-промислового комплексу сьогодні перебувають у скрутному становищі. Україна не здатна забезпечити їм адекватну фінансову підтримку. Росія, яка довгі роки була стратегічним партнером, всі частіше займає ворожу позицію конкурента. Європа цінує українську «воєнку» за якість, проте вважає за краще розвивати власні аналогічні проекти. В такій ситуації кожен виживає як може: хтось по-максимуму скорочує колектив, хтось переорієнтується на продукцію, яка користується більшим попитом, хтось продає інтелектуальну власність, щоб утриматися на плаву. За роз’ясненнями про стан речей в цілому у галузі, а також на стратегічному об’єкті – Феодосійській суднобудівній компанії «Море», ми звернулися до старшого партнера юридичної фірми «Ілляшев та Партнери», розпорядника майна ФСК «Море» Романа Марченко.

У січні наступного року завершується процес санації ФСК «Море». Що буде з підприємством далі? Які позитивні зрушення в результаті санації Ви можете відзначити?

На сьогодні підприємство перебуває в процесі санації (одна зі стадій банкрутства, – Ред.). За 6 років у процедурі банкрутства ми не продали жодного виробничого активу підприємства – жодного шматка землі, жодного будинку. На жаль, не можу сказати, що підприємство працює на 100% потужностей, але ми завантажені невеликими поточними контрактами та великим контрактом з «Укрспецекспортом» (будівництво 4 військових кораблів на повітряній подушці для Китаю. Обсяг контракту оцінюється у суму близько 300 мільйонів доларів – прим. ред.). Ми його успішно виконуємо, незважаючи на всі складності.

Скільки простоювало підприємство?

Практично всі роки незалежності взагалі не було жодних замовлень. Якщо робота велася, то у збиток. Справу про банкрутство було порушено в 2008 році. Підприємство неодноразово передавалося до рук різних органів виконавчої влади – Мінпромполітики, Фонду держмайна, Агентства оборонно-промислового комплексу. Наразі підприємство передане Укроборонпрому. Це державний концерн, в який входять «Укрспецекспорт» та низка оборонних підприємств. На жаль, ми не бачимо від них якоїсь активної підтримки в фінансовому плані, але це, скоріше, не їх провина, а трагедія вбогості українського бюджету.