укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Чи варто судитися з банками?

14.10.2013

Джерело: Banki.UA

Найчастіше учасниками судових спорів з банками є позичальники або вкладники, якщо для цього існують справедливі юридичні підстави.

Пік судових процесів за участю банків спостерігався в 2008-2009 роках. У зв’язку з фінансовою кризою почастішали випадки неповернення банками депозитів, односторонньої зміни банками умов банківського вкладу, дефолту позичальників, а також – небажання банків здійснювати залік зустрічних однорідних вимог за кредитами і депозитами на вимогу клієнтів.

«Перш за все, учасниками судових спорів з банками виступають позичальники, які своєчасно не повертають кредити і не виплачують відсотки за їх користування. Найчастіше позичальники сподіваються, що суд візьме до уваги їх важке фінансове становище і зменшить суму боргу або збільшить строк його погашення, – розповідає юрист ЮФ «Ілляшев та Партнери» Олександр Виговський.

– Інша категорія позичальників, що не виконали умови кредитного договору, намагається домогтися визнання судом кредитного договору недійсним, сподіваючись, що завдяки цьому їм доведеться лише повернути банку суму кредиту, але не платити відсотки за фактичне користування кредитом. Крім того, досить часто судові процеси ініціюють вкладники проти банків у зв’язку з неповерненням у строк депозитів або порушенням банками умов договору банківського вкладу (наприклад, у зв’язку з одностороннім зменшенням банком розміру відсотків за строковим депозитом, передбаченим у договорі)».

Виникає питання: чи є сенс клієнтам судитися з банком? Чи велика ймовірність того, що рішення суду буде прийняте на його користь. Експерти стверджують, що сенс судитися з банком є тільки в тому випадку, коли існують певні юридичні підстави для більш справедливого перерахунку суми заборгованості за кредитним договором.

«У багатьох ситуаціях банки стягують надмірні комісії, завищують кредитні ставки, нав’язують страховки і нараховують штрафні санкції у розмірі, що не відповідає положенням кредитного договору, – коментує Олександр Виговський.

– Крім того, якщо позичальник надасть докази своїх спроб врегулювання заборгованості з банком мирним шляхом до звернення до суду (наприклад, що він просив про відстрочку, а банк проігнорував його прохання), а також його тимчасових фінансових труднощів (втрата роботи, тривала непрацездатність та ін.), суд може піти назустріч позичальнику, що на практиці трапляється досить часто. Однак якщо позичальник володів інформацією про умови кредитування та свідомо погодився на такі умови, його вимоги суд може вважати необґрунтованими».

 
© 2021 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія