укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Топ-події року, що минає, в банківській сфері

25.01.2017

Олександр Виговський, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери»

Джерело: Економічна правда

У 2016 році масштаби “банкопаду” зменшилися, але дві події стали найбільш резонансними: банкрутство “Михайлівського” і націоналізація Приватбанку.

2016 рік запам’ятається кількома знаковими подіями в сфері банківського та фінансового законодавства.

1. Прийняття та набуття чинності закону “Про фінансову реструктуризацію” від 14 червня 2016 року.

Цей довгоочікуваний закон впроваджує спеціальну процедуру добровільної фінансової реструктуризації корпоративних боржників. Він покликаний подолати негативні наслідки кризи останніх років.

На відміну від звичайного банкрутства, ця процедура ґрунтується на договорі між боржником і залученими кредиторами, а спори, що виникають, вирішуються в арбітражі в рамках спеціального арбітражного регламенту.

По суті, мова йде про альтернативу процедурі санації боржника до порушення провадження у справі про банкрутство. Для боржника початок процедури фінансової реструктуризації – це можливість домогтися того, щоб суд зупинив провадження у справі про банкрутство, якщо відповідну заяву вже було подано.

Термін дії цього закону – три роки з дати його вступу в силу. Він дозволить оцінити успішність проведення процедури фінансової реструктуризації в Україні та порівняти результати з досвідом інших країн.

2. Банкрутство банку “Михайлівський” і законодавче вирішення проблеми з його вкладниками.

У 2016 році масштаби “банкопаду”, в порівнянні з попередніми двома роками, зменшилися, але дві події виявилися чи не найбільш резонансними: це банкрутство банку “Михайлівський” і націоналізація Приватбанку.

Проблема з ошуканими вкладниками “Михайлівського” полягала в тому, що вони несли гроші не в сам банк, а укладали договори позики з небанківськими фінансовими установами, які контролювали банк. Як виявилося, це була банальна фінансова піраміда.

Внаслідок цього вкладники не могли претендувати на гарантоване відшкодування їх вартості.

Вирішив проблему закон “Про внесення змін до деяких законів щодо відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, заподіяної зловживаннями в сфері банківських та інших фінансових послуг” від 15 листопада 2016 року, прийнятий в рекордно короткі терміни.

Цей закон вирівняв в правах вкладників банків і клієнтів небанківських фінансових установ, які залучали кошти через банк, що став неплатоспроможним. І ті, і інші змогли претендувати на відшкодування вартості вкладів від ФГВФО в межах до 200 тис. грн.

Зазначений закон отримав неабияку частку критики від експертів. Вони справедливо наголошували, що тепер клієнти небанківських фінансових установ, які ніяк не брали участь у формуванні ресурсної бази фонду, можуть претендувати на отримання компенсацій за рахунок внесків банків.

3. Націоналізація Приватбанку і підвищення рівня захисту вкладників державних банків.

Те, про що давно ходили наполегливі чутки, в кінці 2016 року стало реальністю: держава придбала 100% акцій найбільшого комерційного банку України за символічну 1 грн.

Націоналізація Приватбанку була пов’язана з невиконанням плану докапіталізації установи його акціонерами. Вони направили в Кабмін лист з проханням про входження держави в капітал банку.

Тимчасова адміністрація в банку тривала всього два дні, і вже 21 грудня 2016 роки держава стала одноосібним його власником. При цьому інтереси пересічних клієнтів Приватбанку, у яких там розміщені депозити або відкриті поточні рахунки, не тільки не постраждали, але і отримали додатковий захист.

Законопроект про внесення змін до закону “Про банки і банківську діяльність” щодо гарантування державою вкладів фізичних осіб, №5553 від 19 грудня 2016 року, також прийнятий парламентом в рекордно короткі терміни, встановив, що держава буде відшкодовувати кошти за вкладами фізосіб в держбанках на суму, перевищує ліміт відшкодування ФГВФО.

Найбільш постраждалими в історії націоналізації Приватбанку виявилися інвестори, які раніше купили єврооблігації банку, формально випущені англійською компанією відповідно до англійського права.

Відповідні зобов’язання підпали під процедуру примусової конвертації боргів неплатоспроможного банку в його корпоративні права – bail-in. Швидше за все, власники цих єврооблігацій не отримають нічого.

4. Прийняття закону “Про споживче кредитування” від 15 листопада 2016 року.

Прийняття даного закону, який набуде чинності 20 червня 2017 року, має допомогти захищати права і законні інтереси споживачів і кредиторів в сфері споживчого кредитування.

Необхідність врегулювання багатьох питань, відображених в цьому законі, більш ніж актуальна. Це реклама споживчих кредитів, надання банком додаткових послуг, вимога кредитором дострокового повернення позики, необхідність оцінки кредитором кредитоспроможності позичальника.

Незважаючи на зниження обсягу споживчих кредитів, виданих банками за останні два роки, цей сегмент ринку має значний потенціал для розвитку, і новий закон стане найважливішою правовою основою його здійснення.

 

 
© 2020 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія