укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Заплановане скасування спецрежиму ПДВ для аграріїв та європейський досвід – чи варта справа заходу?

27.09.2016

Ірина Кузіна, адвокат, керівник Харківського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело: Українські новини

Як відомо, суть спеціального режиму оподаткування діяльності ПДВ до 2015 р. полягала в тому, що сума податку, яку інші підприємства сплатили б до бюджету, агропідприємство перераховувало на свій спеціальний рахунок в банку. Ці грошові кошти мали цільове призначення, могли бути використані для виробничих цілей.

Законом від 25.12.2015 рю № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо збалансованості бюджетних надходжень в 2016 році» спеціальний режим був урізаний. З початку 2016 року на спеціальні рахунки спрямовуються не 100% сум зобов’язань зі сплати ПДВ агропідприємств, а 50-85%. Решта сплачується до бюджету. Тобто збільшення податкового навантаження на агропідприємства вже відбулося з початку поточного року.

Однак, Міжнародний валютний фонд наполягає на повному скасуванні спеціального режиму ПДВ, і з 01 січня 2017 року має відбутися повне скасування цього пільгового режиму – на підставі підпункту 4 пункту 2 розділу XIX «Прикінцеві положення» стаття 209 втрачає силу.

У законопроекті «Про внесення змін до Податкового кодексу України», представленому Міністерством фінансів України на обговорення 09 серпня 2016 р. ніяких змін з приводу спеціального режиму ПДВ для сільськогосподарських підприємств немає.

У новинах обговорюється ініціатива Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про повернення спецрежиму ПДВ. Однак на офіційному сайті цього міністерства подібна заява відсутня.

Скасування спеціального режиму виведе з обігу агропідприємства грошову суму, рівну величині податкового зобов’язання з ПДВ, що не може не позначитися на рентабельності.

З огляду на стратегічне значення галузі АПК, а також специфічні фактори розвитку та ризики, агропромислові підприємства потребують державної підтримки.

Не можна скасовувати преференції, не давши нічого взамін. Проте чим ще можна було б допомогти підприємствам АПК?

Зокрема, в Європейському Союзі, де умови для ведення бізнесу в цілому кращі, ніж в Україні, сільгосппідприємства отримують прямі дотації.

Це передбачено Єдиною сільськогосподарською політикою (the Common Agricultural Policy – CAP), введеною з 1962 р.

На підтримку сільськогосподарської галузі Європейський Союз витрачає більше третини свого річного бюджету.

Наприклад, у Франції сума прямої дотації становить 405 євро на гектар на рік. Крім того, у випадку несприятливих погодних умов, покриваються збитки агропідприємства.

При цьому фермерські господарства для отримання дотацій зобов’язані утримувати земельні ділянки в належному агрокультурному та екологічному стані, виконувати всі фітосанітарні та ветеринарні норми – інакше дотації будуть скасовані.

Крім дотацій, застосовуються такі інструменти підтримки внутрішнього сільгоспвиробника:

–  імпортні мита для вирівнювання ціни імпортної продукції з ціною продукції, що виробляється в Євросоюзі;
– квоти на імпорт продукції в Європейський Союз;
– резервний фонд продукції з метою здійснення її інтервенцій для цінового вирівнювання;
– спеціальні прямі субсидії фермерам у регіонах вирощування цільових видів продукції;
– виробничі квоти і дотації на «землю під паром» − для попередження надвиробництва.

У той же час, у квітні 2016 р. торговим представником України Наталією Микольською було заявлено, що спецрежим ПДВ для наших іноземних партнерів є неузгодженим привілеєм.

Таким чином, європейські сільгоспвиробники мають великі дотації та привілеї, які в Україні в найближчому майбутньому навіть не розглядаються.

Так чи варто скасовувати останні пільги для підприємств АПК чи необхідно їх зберегти не тільки для економіки в цілому, а й для продовольчої безпеки нашої держави, яка знаходиться у воєнному протистоянні? Відповідь за владою.

 
© 2019 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія