укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

The Ex-files: що стоїть за боротьбою з українськими файлообмінниками

15.12.2016

Марія Коваль, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело: Forbes.ua

Найбільший в Україні файлообмінник ex.ua 1 грудня припинив свою роботу, а саме надання публічного доступу до ресурсу. Можливість перенесення особистих архівів користувачів, як і доступ до електронної пошти, був продовжений до 31 грудня поточного року, про що повідомляється на сайті файлообмінника. Також у звертанні до користувачів було зазначено, що домен ресурсу виставлений на продаж за $1 млн. Усі ці гроші передбачається віддати на доброчинність.

У компанії вважають, що останні законодавчі ініціативи у сфері боротьби з піратством несуть усі ознаки нецивілізованого лобізму. Про які ініціативи йде мова і чи можна побороти нелегальне використання неліцензійного контенту, спеціально для Forbes розмірковує юрист Марія Коваль.

Варто відзначити, що у 2012 році правоохоронними органами вже була почата спроба закрити ресурс ex.ua, однак тоді ресурс відновив роботу.

На відміну від ресурсу fs.to, який двома тижнями раніше був закритий правоохоронцями, ex.ua повідомив про власне рішення покинути ринок, розмістивши оголошення про це у себе на сайті. Як підкреслює ресурс, він завжди працював у правовому полі і оперативно реагував на будь-які порушення на площадці, а нові законодавчі ініціативи у сфері боротьби з піратством несуть усі ознаки нецивілізованого лобізму.

Без суду і слідства

Очевидно, що рішення ex.ua про закриття було прийнято як попереджуючий крок і протест у світлі прийняття Закону України «Про державну підтримку кінематографії в Україні» (законопроект № 3081-д).

Даний законопроект передбачає можливість правовласників шляхом звертання до власника такого веб-сайту вилучити або заблокувати доступ до електронної (цифрової) інформації (контенту), яка порушує авторське право та/або суміжні права, без рішення суду протягом 24 годин.

Якщо власник веб-сайту відмовиться знімати такий контент, доступ до нього повинен бути заблокований постачальником технічних послуг. Якщо контент не заблокується і постачальником, правовласник може звернутися до суду.

Що примітно, у випадку невиконання вищевказаних вимог по видаленню (блокуванню) контенту, власники веб-сайтів або хостинг-провайдери відповідають за порушення авторського права та/або суміжних прав.

По суті, законопроект передбачає позасудове видалення або блокування доступу до контенту і веб-сайту, причому найчастіше руками провайдерів. Таким чином, будь-який контент і веб-сайт може бути заблокований без суду.

Необхідно відзначити, що такий позасудовий порядок видалення контенту або блокування доступу до нього суперечить положенням Угода про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС), який передбачає судову процедуру захисту порушених прав.

За станом на сьогоднішній день Президент ветував проект зазначеного закону і повернув до Парламенту зі своїми пропозиціями. Правда, зауваження до проекту не стосуються питань інтелектуальної власності.

Де, чиє і почому?

Безумовно, в Україні потрібне посилення захисту інтелектуальної власності і активізація боротьби з піратством. Але чи дасть боротьба з ресурсами-файлообмінниками бажаний результат у такій затяжній боротьбі?

На сьогоднішній день виникає цілком логічне запитання: де українські користувачі можуть легально (за гроші) скачати всі аудіо та/або відеофайли, що цікавлять? Відповідь очевидна: практично ніде. Чи будуть готові (матеріально) українські користувачі платити близько $10 за один завантажений аудіо- та/або відеофайл? Навряд чи.

Думки юристів і фахівців у сфері інтелектуальної власності і телекомунікацій відносно такої боротьби з піратством розділилися: одні вважають, що без боротьби з такими «острівцями піратства», як вищевказані файлообмінники, ніяких позитивних зрушень в Україні не буде. Інші ж дотримуються думки, що закриття даних майданчиків не вплине на загальну ситуацію, і що такі файлообмінники вели свою діяльність у правовому полі.

Очевидно, що ресурс ex.ua був ідеальним майданчиком для порушень у сфері авторського і суміжних прав, на якій кожний міг розмістити для загального доступу явно неліцензійні екземпляри об’єктів авторських і суміжних прав.

Ресурс дійсно завжди реагував на заяви правовласників і видаляв незаконний контент. Але ж не всі правовласники мали можливість подати запит саме цьому ресурсу, і в кожному разі їм би довелося подавати запити щодня, і не тільки на ім’я ex.ua.

Також необхідно відзначити, що особи, що створили такі файлообмінники, здійснюють їхній подальший хостинг і адміністрування, чому очевидно сприяють порушенню (нехай і руками своїх користувачів) авторських і суміжних прав.

Дорожче буде

Гарним прикладом у цьому випадку служить судовий процес відносно веб-сайту Thepiratebay.org (назва відповідна), шведського торрент-трекера. Стокгольмський окружний суд присудив чотирьох осіб, причетних до створення і підтримки зазначеного ресурсу, до позбавлення волі строком на 1 рік і виплаті штрафу у розмірі $3,5 млн. Апеляційним судом вироки відносно позбавлення волі були пом’якшені (зменшені строки), а сума штрафу зросла до $6,5 млн.

Необхідно відзначити, що ресурс Piratebay дозволяв користувачам обмінюватися файлами, але не зберігав копії таких файлів, як це дозволяє ex.ua.

Дана судова справа свідчить про те, що файлообмінники, що містять неліцензійний контент, визнаються піратськими відповідно до положень європейського права.

Чи можна побороти нелегальне використання неліцензійного контенту в Україні? Можна, але навряд чи блокування самого контенту і веб-сайтів – це ефективний засіб боротьби в цьому випадку.

Необхідний цілий комплекс заходів: неможливість уникнути відповідальності за порушення прав, заміна неліцензійного програмного забезпечення на ліцензійне у всіх державних органах, зниження ціни для українських користувачів за придбання того ж програмного забезпечення і т.п.

Наприклад, увівши обов’язковий платіж за завантаження будь-яких файлів на тих же fs.to і ex.ua, або на будь-які інших файлообмінниках, хоча б, наприклад, у розмірі 20-50 гривень на місяць, правовласники могли б одержати колосальні прибутки. А у випадку блокування веб-сайтів і наступної війни з порушниками питання прибутки (компенсації) залишається відкритим.

Більше того, зробивши ресурс платним, усі обвинувачення в піратстві (опублікування, відтворення, ввіз на митну територію України і поширення контрафактних екземплярів творів) відпали б самі собою. Насправді, питання залишається у тому, чи зміг би ex.ua домовитися з усіма правовласниками, які прагнуть одержувати чималі гроші за свої об’єкти.

 
© 2018 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія