укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Застосування санкцій РФ не буде обмежуватись існуючими списками

14.11.2018

Божко Іван, Адвокат, Арбітражний керуючий

Джерело: Интерфакс-Украина

Застосування санкцій РФ не буде обмежуватись існуючими списками, вважає адвокат юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» Іван Божко.

«Застосування зазначених санкцій не буде обмежене існуючими списками. У першу чергу, це випливає з того, що обмежувальні заходи поширюються також і на організації, які знаходяться під контролем підсанкційних суб’єктів. Термін «організації» у російському законодавстві має більш широке тлумачення, ніж в українському, і охоплює будь-які види юридичних осіб, тобто і підприємства, і установи, і організації», – сказав він агентству «Інтерфакс-Україна».

Юрист зазначив, що у цьому випадку під словом «контроль» мається на увазі фактичне управління тією чи іншою юридичною особою, яке може бути як прямим (через володіння часткою у статутному капіталі), так і непрямим (в тому числі, через трасти, номінальних власників і т.п.).

«Якщо фізична особа, яка підпала під санкції РФ, володіє часткою у статутному капіталі компанії, яка веде господарську діяльність на території РФ, досить імовірно, то під санкції потрапить і ця компанія. Інше питання, що на сьогоднішній день ще не визначений орган, який буде займатися пошуком подібних активів на території РФ і застосовувати відповідні обмежувальні заходи», – сказав він.

При цьому І. Божко підкреслив, що питання про те, чи понесуть збитки фізичні та юридичні особи, зазначені у санкційних списках, залежить від того, чи мають вони активи на території РФ (рухоме чи нерухоме майно, цінні папери, гроші в банках та інших фінансових установах), ведуть бізнес на території РФ (прямо або через підконтрольні підприємства) або здійснюють імпортні/експортні операції з РФ.

Коментуючи можливість заперечення санкцій, юрист зазначив, що процедура оскарження санкції можлива в рамках оскарження нормативно-правових актів, зокрема постанов уряду РФ. Зокрема, ця судова процедура може бути ініційована зацікавленою особою шляхом подачі відповідного звернення до Верховного Суду РФ.

«Вірогідність того, що російські суди погодяться з доводами когось із осіб, які потрапили до санкційних списків, вкрай низька. Мова, скоріше, може йти про ті випадки, коли потрапляння до санкційних списків мало місце внаслідок помилки (наприклад, особи з однаковими ПІБ і т.п.)», – вважає І. Божко.

Коментуючи, зокрема, ризики впливу санкцій РФ на діяльність торговельних мереж в Україні, юрист зазначив, що застосування санкцій до власників такого бізнесу створює дуже високі ризики підпадіння під санкції належних їм підприємств.

«Включення до списку власників української торгової мережі, які не мають активів в РФ, не свідчить про те, що будь-які активи торговельній мережі не будуть заарештовані в РФ, а рахунки у фінансових закладах не будуть заблоковані. Те ж саме стосується і товарів, які постачаються (можуть постачатися) з території РФ, і належать підсанкційним суб’єктам», – сказав він.

І. Божко нагадав, що на підставі постанови уряду РФ до списку фізичних та юридичних осіб (не тільки українських), а також контрольованих ними організацій, були введені три види санкцій: блокування (заморожування) безготівкових грошових коштів та майна на території РФ, блокування (заморожування) бездокументарних цінних паперів та заборона на перерахування коштів (виведення капіталу) за межі РФ.

 
© 2020 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія