укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

План боротьби з порушеннями інтелектуальної власності

06.11.2018

Марія Коваль, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери»

Джерело:LB.UA

У жовтні Європейський Союз затвердив План боротьби з порушеннями прав інтелектуальної власності на 2018-2022 роки. План переслідує чотири стратегічні цілі: ефективне митне дотримання прав інтелектуальної власності, розробка нових підходів у протидії торгівлі товарами, що порушують зазначені права, боротьба з торгівлею товарами, що порушують права інтелектуальної власності у міжнародному ланцюзі поставок, і зміцнення співпраці з Європейською наглядовою радою щодо порушення прав інтелектуальної власності.

Фактично, це план дій для митних органів Євросоюзу. При цьому до весни 2019 року Європейська Комісія повинна імплементувати новий план, тобто розробити чіткий порядок і процедури роботи митних органів Євросоюзу в частині запобігання та боротьби з порушеннями прав інтелектуальної власності.

Що новий план означатиме для України? Беручи до уваги той факт, що в минулому році Євросоюз вже висловив незадоволеність реформами України у сфері захисту прав інтелектуальної власності, можна очікувати, що поставки товарів з України або в Україну з або через Євросоюз зазнаватимуть ретельніших перевірок.

Більш того, з огляду на те, що Україна так і не ухвалила більшість законопроектів, які зобов’язалася ухвалити відповідно до умов зони вільної торгівлі і які були підготовлені в 2015 році експертами Євросоюзу спільно з Україною, Євросоюз може дуже жорстко порушити питання про ухвалення таких законопроектів з метою ефективної боротьби з порушеннями прав інтелектуальної власності. Також можна припустити, що Євросоюз з часом може вимагати від України посилити відповідальність за порушення прав інтелектуальної власності.

У зв’язку з ухваленим новим планом можна очікувати, що так званий паралельний імпорт товарів піддаватиметься особливому контролю, тобто у випадку ввезення/вивезення товарів, щодо яких існує ймовірність, що вони порушують права інтелектуальної власності третіх осіб, митні органи безсумнівно запитуватимуть підтвердження законного придбання таких товарів на території Євросоюзу або за його межами.

Проте не слід очікувати якихось особливих зрушень щодо України у зв’язку з ухваленням такого Плану, оскільки раніше Євросоюз також ухвалював аналогічні плани (План дій Європейського Союзу щодо боротьби з порушеннями прав інтелектуальної власності на 2009-2012 роки, План дій Європейського Союзу для митних органів щодо боротьби з порушеннями прав інтелектуальної власності на 2013-2017 роки). Європейський Союз, як і раніше, найбільше зацікавлений у співпраці з основною країною-джерелом товарів, що порушують права інтелектуальної власності – Китаєм.

Як зазначається у Звіті щодо реалізації Плану дій на 2009-2012 роки, митні адміністрації держав-членів і Європейська Комісія дуже активно реагували на ключові проблеми, пов’язані із забезпеченням дотримання прав інтелектуальної власності митними органами. У період з 2009 по 2011 рік кількість випадків призупинення митного оформлення товарів, що порушують права інтелектуальної власності, збільшилася з 44 000 до 91 000 одиниць, сягнувши 115 мільйонів одиниць у 2011 році.

У будь-якому випадку, можна спрогнозувати, що Євросоюз активніше розвиватиме співпрацю з Україною у сфері захисту прав інтелектуальної власності, особливо щодо посилення відповідальності та розробки превентивних заходів з метою недопущення порушення процедури ввезення через спільні кордони товарів, що містять об’єкти права інтелектуальної власності, зокрема розробки уніфікованої форми обміну інформацією, розширення взаємодії з переважно прикордонного рівня на міжрегіональний, впровадження єдиної форми статистичної звітності про випадки правопорушень у сфері прав інтелектуальної власності на митниці тощо.

 
© 2019 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія