Залишити заявку

Тенденції ринку юридичних послуг в сфері міжнародної торгівлі в 2015 році

Дата публікації: 26 квітня 2016

Олена Омельченко, партнер, адвокат, керівник практики міжнародної торгівлі

Джерело: Ukrainian Law Firms: Handbook for Foreign Clients 2016

Минулий рік був насичений факторами, що певним чином впливають на міжнародну торгівлю. З одного боку, загальна тенденція падіння економіки, значна девальвація гривні, введення імпортного збору, ембарго і торгових обмежень не могли сприяти розвитку торгівлі. Як наслідок, ринок юридичних послуг повинен був просісти разом з падінням торгового обороту України. З іншого боку, необхідність вирішення проблем бізнесу, що постійно виникають, призводить до затребуваності здійснення юридичного аналізу, прорахунку ризиків і пошуку нових рішень.

Як і раніше, актуальними, з точки зору юридичного супроводу, залишалися питання митного регулювання та спеціальних санкцій ЗЕД.

На внутрішньому ринку, значні зусилля були зосереджені на пошуку рішення збалансування інтересів металургів і експортерів металобрухту. На зовнішніх ринках вдалося уникнути введення ввізного мита на арматуру в Єгипті, що дозволило зберегти для українських експортерів ринок обсягом 210 млн дол. США.

Збільшилася кількість розслідувань між Україною і РФ. Зокрема, Євразійською економічною комісією проводилося 5 антидемпінгових розслідувань щодо української металургійної продукції, загальний експорт якої оцінюється в 1,567 млн дол. США. Україна, в свою чергу, проводила 6 розслідувань щодо імпорту більш широкого спектру товарів, обсяг поставок, яких становить близько 1,367 млн дол. США.

У зв’язку з недружніми і дискримінаційними діями в торгівлі Республіки Білорусь та Республіки Узбекистан, Україна застосувала спеціальні заходи у відповідь.

В рамках СОТ, РФ відкрила справу проти України щодо антидемпінгового заходи по аміачній селітрі, а Україна слідом подала запит про консультації з РФ щодо вагонів і стрілочних переводів.

Нормативно-правова база – спеціалізація / вплив галузі промисловості

Події минулого року призвели до істотних змін у правовому регулюванні торговельних відносин, що спричинить необхідність удосконалення юридичними компаніями своїх відпрацьованих практик. В результаті тристоронніх переговорів ЄС – Україна – РФ, Росія призупинила Договір про зону вільної торгівлі СНД, а Україна прийняла контрзаходи, піднявши мита до рівня зв’язаних ставок у СОТ. Розпочато двостороннє застосування Угоди про асоціацію між Україною та ЄС в торговій частині, що є важливою віхою двосторонніх відносин Україна-ЄС. Завершилися переговори про створення зони вільної торгівлі з Канадою, і відновлені аналогічні переговори з Туреччиною та Ізраїлем.

Роль юридичного радника

З огляду на зазначені зміни умов торгівлі, роль юридичного радника значно зростає, оскільки бізнес почав шукати шляхи захисту власних інтересів, зокрема, через нові інструменти торговельного захисту.

Перспективи розвитку напрямку

У поточному році варто очікувати підвищення попиту національних виробників на застосування механізмів захисту внутрішнього ринку, зокрема, від імпорту з ЄС. На зовнішніх ринках триватиме тиск на бізнес, пов’язаний з транзитом вантажів через РФ, з боку Молдови можливі торговельні обмеження українського імпорту деяких видів продукції, експорт яких оцінюється в 31 млн дол. США.

Найважливішою подією юридичної практики в поточному році має стати створення правового механізму залучення юридичних радників до захисту інтересів України в Органі з врегулювання спорів у СОТ, а також відбір арбітрів для створення арбітражних груп в рамках Угоди про асоціацію з ЄС.