укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Правові наслідки націоналізації Приватбанку

27.12.2016

Олександр Виговський, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело: РБК-Україна

Процедура націоналізації банку (виведення неплатоспроможного банку з ринку за участю держави) передбачена ст. 41-1 Закону України «Про систему гарантування внесків фізичних осіб» від 23.02.2012 р. У рамках даної процедури виведення неплатоспроможного банку з ринку здійснюється за рахунок державного бюджету та/або коштів державного банку.

Держава здобуває право власності на акції банку по закінченню двох календарних днів від дня, що наступає за днем початку такої процедури. Оплата акцій відбувається на умовах відстрочення платежу. При цьому держава може або внести кошти до статутного капіталу банку або обміняти облігації внутрішньої державної позики на акції такого банку (що, очевидно, і відбудеться у випадку із «Приватбанком»). Після придбання державою акцій банк, із залученням незалежних експертів або аудиторів, повинен розробити план реструктуризації з врахуванням найкращого світового досвіду для забезпечення його подальшої прибуткової діяльності.

Націоналізація ПАТ «Приватбанк», на частку якого припадає третина усіх депозитів фізичних осіб України, пов’язана з невиконанням його акціонерами плану додаткової капіталізації банку (за даними НБУ, загальна потреба банку в капіталі на сьогодні становить 148 млрд. грн.) і листом, спрямованим акціонерами ПАТ «Приватбанк» до Кабінету Міністрів України із проханням про входження держави до капіталу банку.

Як випливає з прес-релізу, розміщеного на сайті регулятора, НБУ звернувся до уряду із пропозицією передати ПАТ «Приватбанк» як системно важливий банк у державну власність. Кабінет міністрів на своєму засіданні 18.12.2016 р. ухвалив рішення щодо входження держави в капітал ПАТ «Приватбанк». Згідно з даному рішенням, 100% акцій банку будуть належати державі в особі Міністерства фінансів. Таким чином, були виконані всі передбачені законом умови для початку даної процедури.

Заявлені зміни у функціонуванні ПАТ «Приватбанк» поки торкнуться тільки зміни Правління та Наглядацької ради банку. Новий акціонер (держава) гарантує безперебійну роботу банку та збереження коштів на поточних, депозитних, карткових рахунках фізичних і юридичних осіб, обслуговування випущених банком карт, недоторканність внесків, розміщених у даному банку – виходячи із правових приписів, на їхній доступності націоналізація не повинна позначатися. Клієнтам банку гарантується захист розміщених у ньому коштів і заощаджень, на них як і раніше поширюються законодавчі гарантії відшкодування коштів по внесках, передбачених Законом України «Про систему гарантування внесків фізичних осіб».

Більше того, буквально сьогодні був поданий законопроект про внесення змін до Закону України «Про банки та банківську діяльність» щодо гарантування державою внесків фізичних осіб (№ 5553 від 19.12.2016 р.), по суті, з метою посилення захисту інтересів вкладників ПАТ «Приватбанк», який переходить у державну власність. Згідно із цим законопроектом, внески фізичних осіб у державних банках гарантуються:

а) у сумі, що не перевищує граничного розміру відшкодування коштів по внесках (тобто до 200 000 грн.) – відповідно до Закону України «Про систему гарантування внесків фізичних осіб» (тобто їхнє відшкодування буде проводитись Фондом гарантування внесків фізичних осіб у передбаченому зазначеним Законом режимі);
б) у межах суми, яка перевищує вищевказаних ліміт, – державою.

Таким чином, у випадку прийняття зазначеного законопроекту держава буде гарантувати повернення внесків фізичних осіб у будь-яких обсягах, тобто гарантії будуть такими ж, як і для вкладників «Ощадбанку».

 
© 2020 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія