укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Питання про призначення дострокової пенсії АТОшнікам, які перебувають в полоні, залишається відкритим

06.02.2017

Іван Божко, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело: Українські новини

4 січня 2017 року Президент України Петро Порошенко підписав законопроект № 3252 «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб з числа учасників проведення антитерористичної операції», який був прийнятий Верховною Радою України ще в жовтні 2016 року.

Даний нормативний акт доповнив, встановлений Законом “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” перелік осіб, які мають право на призначення дострокової пенсії за віком, зокрема, до відповідної категорії населення були віднесені учасники антитерористичної операції, члени сімей загиблих учасників антитерористичної операції.

Оскільки в нашому законодавстві поняття учасника антитерористичної операції не закріплено, то вищевказані зміни торкнуться осіб, які мають статус учасника бойових дій і членів сімей загиблих (дружин / чоловіків, якщо вони не взяли повторний шлюб, батьків).

Сама процедура присвоєння статусу учасника бойових дій передбачена в Постанові Кабінету Міністрів України № 413 від 20 серпня 2014 року «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».

Відповідно до цього Порядку статус учасника бойових дій надається двом категоріям осіб:

1) військовослужбовцям (резервістам, військовозобов’язаним) і працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового і начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення;
2) особам, у складі добровольчих формувань, які були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування відповідно до переліку, визначеного Антитерористичним центром при СБУ і Генеральним штабом Збройних Сил, були включені до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

При цьому, до 08 вересня 2016 року для отримання статусу учасника бойових дій термін перебування в зоні проведення антитерористичної операції ролі не грав. Ця прогалина в законодавстві спричинила появу так званого «військового туризму», коли окремі особи за надуманими підставами отримували направлення в найвіддаленіші від гарячих точок райони і, пробувши там буквально кілька годин, надалі отримували статус учасника бойових дій. Таким чином, це не тільки спричинило необґрунтоване отримання пільг рядом осіб, а й дозволило деяким чиновникам уникнути люстрації.

Для боротьби з зазначеним явищем у вересні 2016 року в Порядок надання статусу учасника бойових дій було внесено доповнення (пункт 2¹), яке встановлює, що відповідний статус можна отримати в разі залучення до проведення антитерористичної операції на строк не менше 30 календарних днів, або за участю в безпосередньому зіткненні і вогневому контакті з противником, проведенні розвідувальних заходів, що підтверджується штабом управління антитерористичної операції, отриманні поранення – незалежно від кількості днів. Разом з тим, дані зміни не торкнуться тих, хто до їх прийняття вже отримав статус учасника бойових дій.

Слід зазначити, що норма прийнятого законопроекту № 3252 носить диспозитивний характер – тобто достроковий вихід на пенсію є правом відповідної групи населення і для його реалізації необхідно волевиявлення у вигляді подачі заяви про призначення пенсії за зазначеними підставами з наданням необхідних документів (особисто або через представника за нотаріальним доручення). Таким чином, питання про призначення пенсії для осіб, які не мають такої можливості, зокрема, знаходяться в полоні, залишається відкритим.

Більш детально про реалізацію відповідного права можна буде говорити вже після вступу Закону в силу, яке відбудеться через місяць після офіційного опублікування нормативного акта.

 
© 2020 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія