Залишити заявку

Як убезпечити себе від крадіжки грошей з банківських карт

Дата публікації: 10 січня 2019

Олександр Камша, адвокат, арбітражний керуючий

Джерело: «Бізнес Цензор»

Для того щоб знизити ймовірність злочинних посягань на Ваше майно, необхідно привчити себе дотримуватися певних правил безпеки.

У 21-му столітті з’явилася величезна кількість різноманітних технологій і пристроїв, які, безсумнівно, полегшують життя людей. Не обійшли стороною ці технології й фінансову сферу життєдіяльності.

Банкомати, термінали самообслуговування, банківські відділення без людей, онлайн-банкінги, додатки для смартфонів, NFC-чіпи – все це спростило вирішення фінансових питань для фізичних і юридичних осіб.

Разом з цим, шахраї отримали для себе нові способи заволодіння чужими ресурсами. Остап Бендер знав 400 порівняно чесних способів відбирання грошей і це до ери загальної глобалізації та Інтернету.

У наш час зловмисникам немає необхідності красти у людей гирі або переслідувати людину на залізниці. Зараз досить дізнатися набори цифр, які зображені на дебетовій карті, або викрасти пароль від облікового запису онлайн-банкінгу.

Шахраї не зупиняться перед можливістю викрасти кошти з Вашого рахунку і підуть практично на все.

Вони можуть представлятися Вашим сином/дочкою, «погрожувати» блокуванням всіх рахунків у всіх банках планети, будуть переконувати Вас у тому, що дані Вашої картки необхідні для зарахування на неї багатомільйонного виграшу і т.д.

Для того щоб знизити ймовірність злочинних посягань на Ваше майно, необхідно привчити себе дотримуватися певних правил, що наведені нижче.

Цей список може не охоплювати весь спектр загроз у швидкоплинному світі сучасних технологій.

1. Налаштуйте послугу SMS-банкінгу для Вашого телефона. Таким чином Ви негайно отримуватимете інформацію про незвичайну активність з Вашою картою/рахунком.

2. Завжди намагайтеся користуватися банкоматами і терміналами, що розташовані в більш безпечних або контрольованих місцях. Наприклад, використовуйте банкомат всередині відділення банку, замість терміналу на вулиці або в магазині. Завжди прикривайте клавіатуру банкомату/терміналу під час введення PIN-коду рукою або гаманцем, таким чином Ви знизите ризик, що хтось або щось запише Ваш код.

3. Завжди перевіряйте використовуваний банкомат/термінал на наявність сторонніх накладок на вікні для карти, накладок на клавіатурі, предметів, проводів. За найменшої підозри про те, що в роботу банкомату втрутилися шахраї, необхідно відмовитися від використання такого банкомату і повідомити про такий факт в Банк.

4. Ніколи і нікому не повідомляйте свій PIN-код, термін дії карти, CVV2-код, одноразові sms-коди підтвердження операцій. Співробітники банку не знають Ваш PIN-код, і ніколи не вимагатимуть вказати його. Не використовуйте прості поєднання цифр для PIN-коду (прим. “1111”, “2222”, “1212”).

5. Ніколи не здійснюйте переказ грошей на невідомі карти/рахунки на прохання друзів, родичів, які телефонують з невідомих номерів. Шахраї часто дзвонять в нічний час, представляються близькими родичами, співробітниками поліції, Служби безпеки України, прокуратури, пропонують «врегулювати ситуацію» за допомогою грошового переказу.

6. Не слід повідомляти Ваші особисті дані (ПІБ, адресу, паспортні дані, реквізити карти, PIN-код) особам, які телефонують або надсилають повідомлення, представляючись працівниками Банку або платіжної системи (Visa, Mastercard), і просять Вас повідомити персональну інформацію, нібито для проведення процесу ідентифікації, підтвердження наявності платіжної картки на руках, для зарахування коштів на Ваш рахунок тощо.

7. Якщо Вам необхідно надати дані Вашої платіжної карти (ксерокопію) в офіційні установи (наприклад, в посольство іншої держави з метою оформлення візи), на ксерокопії платіжної картки сховайте (замаскуйте коректором) CVV2-код, який нанесений на зворотній стороні картки , і тільки після цього передавайте ксерокопію платіжної картки до відповідної установи.

8. Встановіть ліміт на витрати за Вашою картою, наприклад, не більше 1000 грн в день. Знизьте ліміт на оплату без введення PIN-коду за допомогою PayPass, PayWave. Для захисту від несанкціонованих списань за допомогою технології безконтактних платежів необхідно екранувати всі карти. Цього можливо досягти за допомогою спеціальних гаманців/чохлів з RFID/NFC захистом.

9. Регулярно контролюйте стан своїх рахунків за допомогою онлайн-банкінгу, щоб Ви могли швидше ідентифікувати шахрайські транзакції.

10. Уникайте загальнодоступних комп’ютерів. Не входьте в електронну поштову скриньку за допомогою чужого комп’ютера, якщо Ваш профіль в Інтернет-банкінгу прив’язаний до електронної адреси. Доцільно створити окремий обліковий запис електронної пошти лише для ваших фінансів і перевіряти таку пошту за допомогою особистого комп’ютера.

11. Не варто користуватися послугами незнайомих онлайн-продавців. Дотримуйтеся перевірених торговців і web-сайтів. Не давайте дозвіл Вашому інтернет-браузеру зберігати пароль від Вашого облікового запису інтернет-банкінгу, або дані Вашої картки під час покупок в Інтернеті.

12. Не відкривайте комп’ютерні файли і посилання, отримані з ненадійних джерел (у тому числі від невідомих осіб електронною поштою, а також користувачів соціальних мереж, Skype, ICQ і т.д., якщо існує підозра щодо зламування облікових записів цих користувачів).

13. У разі виникнення несправностей в роботі операційної системи або будь-яких підозр щодо зараження ПК, проведіть сканування дисків комп’ютера. Для цього можна використовувати як встановлений антивірус, так і спеціальні програми (утиліти).

14. Якщо інформація про Вашу карту/рахунок була викрадена, повідомте про це свою фінансову установу і місцеві правоохоронні органи. Заблокуйте карту за допомогою онлайн-банкінгу або за допомогою колл-центру банку.

Повністю убезпечити себе неможливо, вийде лише знизити ризик виникнення незаконних посягань. Завжди слід пам’ятати, що технології не стоять на місці.

Кожен день шахраї винаходять нові схеми, способи, прийоми психологічного впливу на потенційних жертв. Необхідно регулярно стежити за інформацією про нові шахрайські хитрощі та завжди бути напоготові.