укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Як банкам позбутися «токсичних» активів. Новий проект

25.11.2016

Олександр Виговський, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело: Економічна правда

З’явиться новий вид компаній з управління заборгованістю. Вони зможуть купувати будь-яку заборгованість. Обговорюються також варіанти, які дозволять викуп боргів по ЖКГ.

У жовтні 2016 року робоча група, до якої увійшли представники ЄБРР, НБУ і Нацкомфінпослуг, розглянула проект Закону України «Про управління заборгованістю та удосконалення механізмів роботи з правами вимоги».

Документ покликаний зробити більш ефективними інструменти для роботи з проблемними кредитами, частка яких в кредитних портфелях українських банків збільшується зі швидкістю, що лякає.

Цей законопроект – наступний етап на шляху вирішення питання з так званими «токсичними» активами банків. Нещодавно, як відомо, набрав чинності Закон «Про фінансову реструктуризацію».

Що передбачає новий законопроект? Появу нового виду компаній з управління заборгованістю.

Механізм простий: ці компанії будуть викуповувати у кредиторів права вимоги до боржників на підставі договорів цесії, а потім стягувати заборгованість і реалізовувати інші права кредитора.

У законопроекті під «кредиторами» розуміються фінансові установи, але робоча група також обговорювала можливість купівлі будь-якої заборгованості. Наприклад, тих самих боргів по ЖКГ.

Звичайно, одне з головних питань – це правовий статус компанії з управління заборгованістю. Обговорювалося, наприклад, чи повинна вона бути фінансовою установою. Єдиної думки поки що немає.

Також поки що немає єдиного бачення щодо форми дозволу на таку діяльність – чи повинна вона ліцензуватися, або ж може здійснюватися після отримання свідоцтва (реєстрації компанії)?

У будь-якому випадку, відповідна компанія повинна бути внесена до спеціального Державного реєстру, виконувати мінімальні вимоги, критерії та нормативи, встановлені регулятором.

До учасників та власників істотної участі в компанії з управління заборгованістю законопроектом будуть встановлюватися вимоги, подібні до тих, які існують щодо банків.

За договором про управління заборгованістю може передаватися вся або частина заборгованості боржника перед кредитором. Один договір може також бути укладений щодо одного або кількох боржників.

Характерним є те, що згода боржника на укладення такого договору не вимагається, але боржник повинен бути письмово повідомлений про факт його укладення.

Після укладення такого договору компанія з управління заборгованістю фактично стає на місце первісного кредитора. Саме перед нею боржник повинен буде виконувати свої фінансові зобов’язання.

Однак діяльність компанії з управління заборгованістю – це не тільки викуп проблемної заборгованості. У такому випадку вона мало чим відрізнялася б від факторингових компаній і колекторських структур. На засіданнях робочої групи обговорювалася, зокрема, перспектива надання такій компанії права випускати облігації, забезпечені придбаними правами вимоги.

Залучені кошти компанії зможуть направляти на оплату вартості активів.

У самому законопроекті такі пропозиції поки що не відображені, як і не сформульований механізм залучення компанією фінансування для викупу проблемної заборгованості.

Однак в цілому прийняття такого законопроекту дозволить створити умови для очищення банківської системи від проблемних кредитів. А це, в свою чергу, повинно привести до покращення фінансових показників українських банків і активізації кредитних операцій.

Також пропонована схема може забезпечити залучення інвесторів, зокрема, зарубіжних, до участі в управлінні потенційно перспективними активами.

 
© 2020 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія