укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Електронна особа: навіщо ЄС обговорює права роботів

03.04.2017

Марія Коваль, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело: Європейська правда

Європейський парламент прийняв на розгляд проект резолюції про правовий статус роботів як “електронної особи”.

Ця новина вже викликала шквал жартів, які намагаються довести, що євродепутатам вже просто нічим зайнятися. Однак, насправді, Європарламент підняв дуже серйозну проблему, якою рано чи пізно доведеться займатись і українським парламентарям.

Саме тому є сенс докладно розглянути, що ініціює ЄС.

Не секрет, що на сьогоднішній день роботи займають важливе місце в різних сферах нашого життя, і, більш того, деякі з галузей, наприклад промисловість, космічну галузь і медицину, вже не можна уявити без використання робототехніки. На сьогоднішній день в світі існує близько 1,7 мільйона роботів (андроїди, боти і т.п.), проте їх використання недостатньо врегульоване.

Необхідність розробки Резолюції про правовий статус роботів викликана в першу чергу появою безпілотних автомобілів.

Хто повинен нести відповідальність за шкоду, заподіяну безпілотним автомобілем? Які права на компенсацію у постраждалих?

Проектом Резолюції передбачається покласти основну частку відповідальності на виробника і зобов’язати виробників та власників таких безпілотних автомобілів мати страховку. Однак, проект також передбачає поділ відповідальності між виробником і власником, в залежності від ситуації.

Проект Резолюції передбачає наділення роботів статусом “електронної особи”, яка володіє специфічними правами та обов’язками. По суті, можна стверджувати, що проект пропонує надати роботам права людини замість встановлення звичайних правових рамок їх використання і застосування.

Як сказано в доповіді автора проекту Резолюції, “роботи не можуть вважатися просто інструментами в руках власників, і в результаті все більш важливим стає рішення про те, чи повинні роботи мати юридичний статус, чи ні”.

Чи вирішить Європарламент надати роботам правовий статус “електронної особи”, стане ясно в лютому.

Що означає цей статус?

Резолюція встановлює загальні та етичні принципи розвитку галузі робототехніки і штучного інтелекту для використання в громадянському суспільстві, які повинні враховуватися при соціальному, екологічному впливі і впливі на здоров’я людей робототехніки, і могли б забезпечити відповідність дій роботів правовим, етичним стандартам і стандартам безпеки.

Наприклад, щодо питань безпеки Резолюція передбачає зобов’язання для розробників роботів інтегрувати в механізм робота аварійний вимикач з метою його моментального відключення в надзвичайних ситуаціях.

В цілому Резолюція має на меті врегулювати правове становище роботів в людському суспільстві, для чого пропонується:
– створити спеціальне Європейське агентство з робототехніки і штучного інтелекту;
– дати нормативне визначення “розумному автономному роботу”;
– розробити систему реєстрації самих просунутих роботів разом з системою їх класифікації;
– зобов’язати розробників роботів надавати гарантії відсутності ризику отримання травм або шкоди від роботів;
– розробити нову структуру звітів для компаній, які потребують роботів, про вплив робототехніки і штучного інтелекту на економічні результати компаній.

Відносно заміни роботами “людських” робочих місць в Резолюції пропонується передбачити спеціальні обов’язкові звіти компаній, що використовують у своїй діяльності роботів, щодо економії сум на соціальні внески за рахунок використання робототехніки замість людського персоналу.

Очевидно, що використання роботів дасть можливість компаніям уникати соціальних виплат, тим самим даючи їм значну економію, не кажучи вже про те, що роботи не хворіють, не втомлюються і не мають жодних претензій до свого керівництва. Однак вартість самих роботів і їх обслуговування для багатьох компаній, особливо не надто великих, все одно буде значно перевищувати суми зарплат і податків людського персоналу.

Чи загрожує масове безробіття людям внаслідок впровадження роботів у різних сферах нашого життя?

В цілому тенденція збільшення кількості роботів, які використовуються в сферах людського життя, безумовно, може нести загрозу безробіття для людей в окремих галузях.

Дійсно, роботи сьогодні виконують чималу кількість робіт, замінивши тим самим людський ресурс. Очевидно, що наше майбутнє буде впритул пов’язане з біотехнологіями, нанотехнологіями, у зв’язку з чим роботи, безперечно, прийдуть на зміну людських ресурсів в деяких сферах нашого життя.

Однак, говорити про те, що роботи будуть причиною масового безробіття не можна, оскільки багато видів робіт, що виконуються навіть зараз роботами, або займали б у людини колосальну кількість часу, або ж не могли б бути виконаними людиною взагалі.

Необхідно окремо відзначити, що на сьогоднішній день не існує правових положень в сфері інтелектуальної власності, які можна застосувати щодо охороноздатних об’єктів, які можуть бути створені комп’ютерами або роботами. У зв’язку з цим Резолюція закликає спеціальну Комісію з цивільно-правових норм у сфері робототехніки розробити для таких об’єктів критерії поняття “продукту власної інтелектуальної діяльності”.

Безумовно, Резолюція не може передбачити сьогодні всі положення, стандарти і правила щодо роботів і штучного інтелекту, оскільки технології розвиваються дуже стрімко і до чого дійде прогрес людства у впровадженні штучного інтелекту, передбачити складно.

Але, у всякому разі, Європейський Союз починає усвідомлювати збільшення ступеня впливу робототехніки на людське життя і необхідність встановлення правил її створення і використання.

 
© 2018 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія