укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Інвестиційні та бізнес перспективи Криму

03.04.2014

Андрій Оністрат і Михайло Ілляшев діляться своїми міркуваннями щодо інвестиційних та бізнес перспектив Криму в умовах приєднання до Росії
Джерело: “Інвестгазета”

Андрій Оністрат, Голова Наглядової ради Банку Національний Кредит

1. Автономність Криму
Власність і зобов’язання
Будь-які активи в межах нової кримської держави будуть знецінені. Це стосується об’єктів будь-яких форм власності, включаючи приватну. Можна забути про квартири і гаражі, будинки і приватні пансіонати. Всі вони в умовах невизнаної держави, правового вакууму не коштуватимуть і 10 % від їх нинішньої вартості.

Бізнес
Як власник банку, що має відділення на території Криму, я зроблю все можливе, щоб зберегти відділення. Проти якщо для цього доведеться, наприклад, отримувати дві ліцензії в структурах двох країн, може виявитися, що дешевше буде закрити це відділення.

Найгнучкішим сегментом з точки зору адаптації до нових умов завжди була торгівля. Не стане вона винятком і в даному випадку. Вся роздрібна торгівля миттєво стане на рейки передоплати.
Просто тому, що в бізнесі немає кращого захисту від ризиків, ніж передоплата. Кінцевим результатом буде стрімке зростання цін в супермаркетах і магазинах. Процес вже запущений: нещодавно я спілкувався з представником швейцарської фармацевтичної компанії, який підтвердив, що вже зараз компанія працює з Кримом на умовах 100% передоплати.

Інвестиції
Про інвестиції в Крим слід забути на довгі роки. Світовий досвід показує, що навіть через десятки років інвестори обходять стороною невизнані держави.

2. Крим у складі Росії
Власність і зобов’язання

Падіння вартості активів неминуче, проте воно може виявитися меншим, ніж у випадку незалежності Криму.

Важливий момент: кредити і депозити. Позичальники скористаються ситуацією і за 80% зобов’язань кредитори отримають дефолт. Це трохи менше, ніж у випадку незалежності, де я прогнозую до 99% дефолтів по боргах. Водночас українським банкам не уникнути виконання своїх зобов’язань перед власними вкладниками і кредиторами. Будь-який кримчанин, колишній громадянин України, який має вклад в українському банку, збереже свій паспорт і буде вимагати виконання зобов’язань перед ним. Юридичних підстав відмовити йому у банків не буде.

Мережевий бізнес
Можна припустити, що режим функціонування мереж в Криму у складі РФ буде більш прозорим з юридичної точки зору. Однак доцільність його не очевидна. Припускаю, що це може бути цікаво для роздрібної торгівлі, яка, крім власне мереж, має в Криму сформовану логістику, дистрибуцію і т.д.

У будь-якому випадку Крим з населенням 2 млн. жителів, яке має всі шанси скорочуватися за рахунок біженців, складно назвати ідеальним ринком. У цьому сенсі Криму не варто розраховувати на російський бізнес: не маючи інфраструктури, логістики інвестори не будуть поспішати вкладати гроші в регіон з високою сезонністю і населенням, кількість якого скорочується.

Інвестиції
Про інвестиції в такому випадку говорити не доводиться. Ті вливання, які обіцяє російська сторона в разі приєднання Криму, коректніше назвати дотаціями. З усіма наслідками. Питання лише в тому, наскільки обіцянки Російської Федерації будуть реалізовані і як довго бюджет РФ зможе забезпечувати зростаючі апетити Криму. Адже йдеться не про збереження існуючих показників, а про тотальне покращення в кожному з аспектів економіки, соціальних стандартів і т.д.

Михайло Ілляшев, адвокат, Керуючий партнер юридичної фірми «Ілляшев та Партнери»
Це «рятувальне коло» одночасно є і великою проблемою для невизнаної держави. На якийсь період, можливо, тривалий надходження до бюджету значно скоротяться.

1. Автономний Крим
Інвестиції
Юридичний статус невизнаної держави фактично ставить хрест на інвестиціях в регіон. Теоретично, окремі російські та українські інвестори, близькі до розуміння ситуації і здатні робити якісь прогнози, можуть вкладати гроші в Крим. Однак високі ризики і неминучі юридичні колізії зведуть обсяг таких інвестицій до мінімуму.

2. Крим у складі Росії
У випадку приєднання Криму до Росії, очевидно, на півострові буде імплементоване законодавство Російської Федерації з певними винятками і перехідним періодом.

Власність і зобов’язання
Права приватної власності з високою ймовірністю будуть збережені. Однак неминуча плутанина і метушня на перехідному етапі. Механізму перенесення даних з українського реєстру в його російські аналоги немає. Розробка такого механізму буде ускладнена у зв’язку з великими відмінностями між законодавчими актами і нормами двох держав. Складність також полягає у тому, що українська система обліку прав власності набагато випереджає російську.

Мережевий бізнес
Наявність правового поля дещо покращує перспективи мережевого бізнесу, проте в даному випадку проміжні варіанти виключені. Компанії, які захочуть зберегти свої мережі в Криму, будуть змушені проходити реєстрацію нових юридичних осіб в органах Російської Федерації. Процедура може бути непростою, але в окремих випадках мати сенс.

Інвестиції
З юридичної точки зору інвестиції в Крим будуть захищені набагато більше у випадку приєднання півострова до Росії. Можна дискутувати про санкції, що можуть бути застосовані до Росії та спричинять зниження інвестиційної привабливості країни, однак виходячи з норм права, чинне законодавство з існуючими практиками його застосування є набагато більш привабливим для інвестора, ніж закони невизнаної держави

 
© 2021 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія