укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Авто на іноземних номерах: ризики та переваги купівлі

11.10.2017

Станіслав Коптілін, юрист ЮФ «Ілляшев та Партнери»

Джерело: Ліга.net

Плюси та мінуси купівлі автомобілів за кордоном

Останнім часом на українських дорогах збільшилася кількість автомобілів на іноземних номерах (найчастіше – Латвії, Литви, Словаччини або Польщі). Інтернет переповнений великою кількістю оголошень компаній, які за помірну ціну (800-1000 Євро) надають послуги з добору, діагностики та купівлі автомобілів за кордоном, їх доставки до України та підготовки необхідного пакету документів.

На практиці існує кілька легальних або напівлегальних схем користування автомобілями на іноземних номерах в Україні. Найпоширеніші: застосування режиму «транзиту» або режиму «тимчасового ввозу» за Стамбульською конвенцією.

Схема 1. Режим «транзиту»

Громадяни України мають право ввозити транспортні засоби для особистого користування, які зареєстровані поза Україною, з метою транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування (ч. 1 ст. 381 Митного кодексу).

Щоб не платити митні збори при ввозі автомобіля, потрібно надати документ, що підтверджує його постійну реєстрацію у відповідних органах іноземної держави.

Строк перебування таких транспортних засобів в Україні обмежений строком у п’ять діб, а у випадку переміщення в зоні діяльності різних митних постів – 10 діб (ч. 1. ст. 95 Митного кодексу).

Розмір штрафу за перевищення зазначеного строку не більше ніж на добу – 170 грн., не більше ніж на 10 діб – 3400 грн., більш ніж на десять діб – 8500 грн. (Ст. 470 Митного кодексу).

Ця схема досить популярна в прикордонних регіонах України, але є не дуже зручною. Власник такого транспортного засобу повинен кожні п’ять діб (у найкращому випадку – 10) перетинати держкордон. Плюс такої схеми – дуже низька ціна автомобіля на іноземних номерах у порівнянні з розмитненими аналогами.

Схема № 2. Режим «Тимчасового ввозу»

Наступна популярна схема – ввезення імпортного авто за Стамбульською конвенцією.

Конвенція зобов’язує кожну державу-учасника дозволяти тимчасовий ввіз товарів (у тому числі транспортних засобів) із загальним умовним звільненням від ввізного мита та податків.

На таких умовах можна ввозити як комерційні, так і приватні транспортні засоби. Вони повинні бути зареєстровані за межами України. При цьому автомобілі комерційного використання можуть ввозитись та використовуватись особами, які ведуть свою діяльність у країні реєстрації авто, а приватного користування – особами, які там постійно проживають.

Крім того, громадяни України мають право користуватись на території України транспортними засобами комерційного призначення, якщо у них є дозвіл іноземної особи-власника автомобіля. При цьому такий громадянин України повинен вести свою діяльність на користь останнього.

Від теорії до практики

На практиці це положення реалізується так: громадянин України укладає з іноземною юридичною особою-власником автомобіля договір, що підтверджує ведення їм діяльності на користь юридичної особи-нерезидента, і згідно з наявним у нього пакетом документів використовує автомобіль для комерційних цілей на території України.

Комерційне використання, у цьому випадку, означає платне перевезення осіб або промислові, комерційні платні або безкоштовні перевезення вантажів.

Основна проблема при оформленні режиму тимчасового ввозу при такій схемі – доказ факту ввозу транспортного засобу саме з метою комерційного використання від імені та в інтересах нерезидента-власника транспортного засобу. Часто митні органі відмовляють в оформленні тимчасового ввозу, мотивуючи це відсутністю доказів ввозу такого транспортного засобу для комерційного використання.

Чим підтвердити

Це повинно підтверджуватися: при платному перевезенні осіб – білетно-обліковою документацією; при платному або безкоштовному, промисловому або торговельному транспортуванні товарів – товарно-транспортними документами, зокрема міжнародною автомобільною накладною (СМR). При цьому водій, який ввозить автомобіль комерційного призначення в Україну, повинен мати: документи, що підтверджують ведення цим громадянином діяльності на користь юридичної особи – власника (користувача) транспортного засобу; дозвіл користувача права тимчасового ввозу транспортного засобу; документи на транспортний засіб, що підтверджують його реєстрацію в іншій державі на особу, яка зареєстрована або постійно проживає за межами України; документи на транспортний засіб, що підтверджують ціль його тимчасового ввозу; документи, що підтверджують комерційне використання транспортного засобу (постанова ВАСУ від 05.02.2015 року у справі № ДО/800/37217/14).

Крім цього, з пакету документів, яким підтверджується факт комерційного використання такого автомобіля, повинно випливати, що такий транспортний засіб не буде використовуватися для внутрішніх перевезень. А якщо ні, то Україна має право відмовити у наданні права тимчасового ввозу або відкликати його.

Тимчасовий ввіз для «приватників»

Що ж стосується транспортних засобів приватного використання, Україна може дозволити (але не зобов’язана) експлуатацію такого транспортного засобу особі, що постійно проживає в Україні, особливо якщо особа використовує його від імені іноземного власника авто. Однак, така процедура не є відпрацьованою на практиці, а тому можливість її використання є сумнівною.

Строк тимчасового ввозу не може перевищувати трьох років і визначається строком закінчення транспортних операцій. Інформація про строк транспортних операцій повинна бути зазначена у документації, яка надається митним органам.

Єдиним «плюсом» використання «Стамбульської схеми» є дуже низька ціна автомобіля на «іноземних номерах» у порівнянні з розмитненими аналогами.

Мінуси «Стамбульської схеми»:

  • громадянин України не є юридичним власником автомобіля на «іноземних номерах», а тільки його користувачем;
  • автомобіль повинен бути вивезений з території України відразу ж після закінчення транспортних операцій, для яких він був завезений;
  • у випадку порушення умов тимчасового ввозу юридичний власник автомобіля зобов’язаний сплатити суму податкового зобов’язання та пеню (згідно з Податковим кодексом України ч. 2 ст. 105 Митного кодексу). У випадку спору щодо забезпечення цього зобов’язання автомобіль може бути заарештований;
  • власник автомобіля може припинити обов’язкові платежі у країні з якої був завезений автомобіль. Це може привести до наслідків при поверненні автомобіля після закінчення строку тимчасового ввозу, або він може відмовити користувачеві автомобіля в переукладанні документів на новий строк. У результаті, користувач втрачає права на користування автомобілем. Нерідкі випадки припинення (ліквідації) юридичних осіб-нерезидентів, які володіють автомобілем, після в’їзду автомобіля на територію України. Це може привести до проблем у користувача автомобіля при його поверненні до країни реєстрації.

Таким чином, «Стамбульська схема» має право на існування, але основне значення тут має пакет документів, який власник-нерезидент передає українському користувачеві автомобіля, тому, що саме на підставі цього пакета документів та правильно заповненої митної декларації митні органі ухвалюють рішення щодо пропуску автомобіля на територію України в режимі «тимчасового ввозу».

Інші схеми

Також досить популярними є наступні «схеми» використання автомобілів «на іноземних номерах» в Україні:

  • «Тимчасовий ввіз» автомобіля до України іноземцем з наступною передачею його в керування громадянину України;
  • одержання громадянином України громадянства іншої держави та «тимчасовий ввіз» автомобіля «на іноземних номерах» у якості громадянина іншої держави (підстава – ч. 1 ст. 380 Митного кодексу). Така «схема» іноді практикується в прикордонних районах.

Законність зазначених схем є «спірною» і більш «проблемною».

Операція – легалізація

Зараз Верховна Рада розглядає декілька законопроектів, що легалізують ввіз і використання українцями автомобілів на «іноземних номерах».

Зокрема, один із законопроектів пропонує дозволити тимчасовий ввіз громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування на строк до одного року під письмове зобов’язання про їхній зворотний вивіз за умови письмового декларування. При цьому, для транспортних засобів віком більш семи років пропонується застосувати часткове звільнення від обкладання митними платежами та сплату щомісяця 0,3 відсотка суми стандартних митних платежів. Дозволяється ввіз тільки одного транспортного засобу для особистого користування із частковим звільненням від обкладання митними платежами. Після зворотного вивозу раніше завезеного автомобіля, дозволяється ввіз наступного авто.

Ці зміни до законодавства, у випадку їх прийняття, призведуть не тільки до легалізації в Україні автомобілів на «іноземних номерах», а і збільшать надходження до державного бюджету, оскільки користувачі таких автомобілів вийдуть із тіні та будуть платити офіційні платежі до бюджету.

 
© 2020 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія