укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Між реальністю і деклараціями

04.04.2014

Олексій Христофоров, керівник Харківського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери»
Джерело: Капітал

Угода про асоціацію між Україною і Європейським союзом – це комплексний міждержавний договір, «зв’язка» домовленостей, які регулюють різні сфери взаємин України з Євросоюзом та його державами-членами.

В юриспруденції нічого неможливого немає за визначенням. І теоретично, і практично поділ цього документа на частини – політичну і економічну – можливий. У той самий час зміст доступного для ознайомлення тексту проекту угоди про асоціацію, підготовленого для підписання колишнім президентом на саміті ЄС у Вільнюсі, свідчить про те, що автори цього договору не припускали можливості його поділу.

Так, угода (особливо розділи, що регулюють відносини у сфері юстиції, зони вільної торгівлі, економічного та фінансового співробітництва) рясніє «горизонтальними» зв’язками, перехресними посиланнями на інші розділи тощо. Поділ такого документа на частині (а з урахуванням доповнень, протоколів та ін. це тисячі сторінок тексту) пов’язаний з колосальним обсягом роботи для експертів у різних галузях права, економіки, фінансів, лінгвістики, що робить неможливим його здійснення у стислі строки.

Тому, як видається, було вирішено піти шляхом найменшого опору – виділити з документа декілька загальних розділів: преамбула, загальні принципи, політичний діалог та реформи, політична асоціація, співпраця і конвергенція у сфері зовнішньої і внутрішньої політики та т.ін. Вони названі політичною частиною угоди про асоціацію і носять, по суті, загальний декларативний характер. Тому підписання документа з ЄС має швидше політичне і символічне значення.

Більш того, проект угоди про асоціацію і вся робота з його підготовки також не припускали ратифікації цього документа частинами. До кінця не зрозуміло, як саме буде діяти політична частина договору сама по собі. У зв’язку з цим вважаю, що більшість держав – членів ЄС волітимуть ратифікувати угоду після підписання представниками України її повного тексту.

Втім, саме від України залежить, чи буде документ наповнений реальним змістом або залишиться лише гучною декларацією. Один з перших і головних етапів імплементації угоди – адаптація законодавства України (всієї існуючої нормативно-правової бази) до законодавства Європейського союзу. Поки що в цьому напрямку зроблено лише перші кроки.

 
© 2021 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія