укр eng рус est

Публікації

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Увага: контрафакт! Біле вугіля® намагаються підробити

18.10.2017

Ірина Кириченко, юрист ЮФ «Ілляшев та Партнери», Патентний повірений України
Джерело: Аптека

В інтересах свого Довірителя — ТОВ «ОмніФарма Київ», розробника та виробника оригінального лікарського засобу БІЛЕ ВУГІЛЛЯ® — лідера українського ринку сорбентів, юридична фірма «Ілляшев та Партнери» попереджає всіх операторів фармринку України, що в обіг надійшов контрафактний продукт — сорбент «Біле Вугілля-Здравофарм» виробництва ТОВ «Здравофарм» (62430, Харківська обл., Харківський район, с. Сороківка, вул. Радянська, 6).

Цей продукт, не зареєстрований Міністерством охорони здоров’я України як лікарський засіб, не лише тотожний із зареєстрованою і загальновідомою торговою маркою БІЛЕ ВУГІЛЛЯ® за назвою, а й має подібний склад фармацевтичної композиції на основі кремнію діоксиду, що й оригінальний препарат БІЛЕ ВУГІЛЛЯ® (реєстраційне посвідчення № UA / 16126/01/01, наказ Міністерства охорони здоров’я України від 04.07.2017 р. № 761). Нагадуємо, що склад і технологія виробництва оригінального препарату БІЛЕ ВУГІЛЛЯ® також захищені патентами України №№ 41849, 75203, 85371, 99890, 113442. Маркування та оформлення упаковки цього сорбенту в значній мірі відтворюють дизайн блістера і вторинної упаковки лікарського засобу БІЛЕ ВУГІЛЛЯ® і вводять в оману споживачів щодо виробника бренду — ТОВ «ОмніФарма Київ», бездоганна репутація якого на фармацевтичному ринку України загальновідома.

Слід зазначити, що популярність оригінального сорбенту Біле вугілля® серед споживачів і його визнання фахівцями з гастроентерології давно вийшли за межі України — препарат з успіхом реалізується в Білорусі, Казахстані, Грузії, Азербайджані, Литві, Польщі, Сербії, Іспанії, Росії, Узбекистані та Молдові.

Торгова марка БІЛЕ ВУГІЛЛЯ® визнана загальновідомою з 01.01.2011 р. для товарів 5-го класу Міжнародної класифікації товарів та послуг (МКТП) (ентеросорбенти) рішенням Апеляційної палати Державної служби інтелектуальної власності України від 15.07.2011 р., затвердженим наказом даної служби від 19.09.2011 р. № 864-Н.

ТОВ «ОмніФарма Київ» є власником також інших знаків для товарів і послуг БІЛЕ ВУГІЛЛЯ®, об’єктом охорони яких є як торгове найменування, так і дизайн, і маркування сорбенту Біле Вугілля.

Згідно п. 2 ст. 16 і п. 5 ст. 20 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» свідоцтво на знак для товарів і послуг, видане Державним департаментом інтелектуальної власності, надає його власнику право використовувати зареєстрований знак, а також забороняти іншим особам використовувати його без згоди власника.

Згідно вимог п. 1, 2 ст. 20 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» будь-яке посягання на права власника свідоцтва, передбачені ст. 16 Закону, в тому числі вчинення без дозволу власника дій, що потребують його згоди, є порушенням прав власника свідоцтва, що тягне за собою відповідальність згідно чинного законодавства України.

Відповідально заявляємо, що ТОВ «ОмніФарма Київ» не надавало ні ТОВ «Здравофарм», ні іншим суб’єктам фармринку дозволу на використання торгового знака БІЛЕ ВУГІЛЛЯ® на території України.

Таким чином, пропонування до продажу лікарського засобу під зазначеним торговим знаком, зберігання товару, маркованого знаком з метою його збуту, реклама і продаж товару є протиправними діями, що мають ознаки недобросовісної конкуренції — умисного неправомірного використання чужого знака для товарів і послуг в інтересах своєї господарської діяльності з метою отримання неправомірних конкурентних переваг щодо використання чужої ділової репутації (ТОВ «ОмніФарма Київ»).

Варто особливо відзначити, що дії з незаконного використання знака для товарів і послуг БІЛЕ ВУГІЛЛЯ® (що має на увазі як дистрибуцію, так і РОЗДРІБНУ РЕАЛІЗАЦІЮ) мають ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 229 Кримінального кодексу України (далі – КК України) (Незаконне використання чужої ТМ). Згідно КК України, незаконне використання знака для товарів і послуг або інше умисне порушення права на ці об’єкти, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі, караються штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ч. 3 ст. 229 КК України дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені службовою особою з використанням службового становища або організованою групою, або якщо вони завдали матеріальної шкоди в особливо великому розмірі караються штрафом від десяти тисяч до п’ятнадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Згідно примітки до ст. 229 КК України, матеріальна шкода вважається завданою в значному розмірі, якщо її розмір у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (що станом на 2017 р. складає 800 000 грн.).

Однак незаконний обіг контрафактного продукту Біле Вугілля-Здравофарм має ще один аспект, що виходить за рамки порушення виключного права ТОВ «ОмніФарма Київ» на реалізацію продукції вказаного найменування. Оскільки маркування упаковок обох сорбентів має розбіжності лише у вторинних ознаках, і звичайний споживач не помітить різницю між упаковкою добре відомого йому сорбенту БІЛЕ ВУГІЛЛЯ®, якість, безпека та ефективність якого доведені у встановленому законом порядку, та пакуванням однойменного продукту виробництва ТОВ «Здравофарм» невідомої якості, мають місце всі ознаки фальсифікації препарату.

Згідно ст. 2 Закону України «Про лікарські засоби» фальсифікований лікарський засіб — лікарський засіб, який умисно промаркований неідентично (невідповідно) відомостям (одній або декільком з них) про лікарський засіб з відповідною назвою, що внесені до Державного реєстру лікарських засобів України, а так само лікарський засіб, умисно підроблений у інший спосіб, і не відповідає відомостям (одній або декільком з них), у тому числі складу, про лікарський засіб з відповідною назвою, що внесені до Державного реєстру лікарських засобів України.

Виходячи із зазначеного визначення і визначення Всесвітньої організації охорони здоров’я, фальсифіковані лікарські засоби — це препарати, що умисно неправильно промарковані відносно ідентичності та/або назви виробника. Такі препарати можуть містити правильні або невідповідні компоненти, можуть бути взагалі без активних речовин або з недостатньою чи збільшеною кількістю, або прострочені. У будь-якому випадку — це умисне та свідоме незаконне виробництво, розповсюдження, поставка та продаж лікарських засобів з метою отримання прибутку.

Відповідні відомості про зареєстрований лікарських засіб БІЛЕ ВУГІЛЛЯ® ТОВ «ОмніФарма Київ» внесені до Державного реєстру лікарських засобів України, чим зараз і намагається скористатись виробник фальсифікату Біле Вугілля-Здравофарм.

Згідно ст. 44-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Фальсифікація лікарських засобів або обіг фальсифікованих лікарських засобів) умисне виготовлення, придбання, перевезення, пересилання чи зберігання з метою збуту або збут завідомо фальсифікованих лікарських засобів, вчинені у невеликих розмірах, тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Окрім того, відповідальність за фальсифікацію лікарських засобів та використання чужого товарного знака криміналізована: виготовлення, зберігання та розповсюдження фальсифікованих лікарських засобів являють собою велику суспільну небезпеку, оскільки є загрозою для життя і здоров’я населення, такі злочинні дії і злочинна бездіяльність завдають значних збитків державі та суспільству.

Так, згідно ч. 1 ст. 321-1 КК України, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту або збут завідомо фальсифікованих лікарських засобів караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Згідно ч. 3 ст. 321-1 КК України, дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони спричинили смерть особи або інші тяжкі наслідки, або вчинені в особливо великих розмірах, караються позбавленням волі на строк від восьми до десяти років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна.

Таким чином, дії щодо введення в обіг товару Біле Вугілля-Здравофарм, включаючи його виготовлення, пакування, зберігання, пропозицію до продажу та продаж, є незаконними та повинні бути припинені у встановленому законом порядку.

При цьому за такі злочинні діяння, вчинені посадовими особами підприємств-порушників зі зловживанням повноваженнями, передбачена кримінальна відповідальність згідно ст. 364-1 КК України, а саме: зловживання повноваженнями, тобто умисне з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб використання всупереч інтересам юридичних осіб приватного права незалежно від організаційно-правової форми службовою особою такої юридичної особи своїх повноважень, якщо це завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам або інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, карається штрафом від ста п’ятдесяти до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років.

Для ілюстрації того, що наведені норми чинного законодавства про лікарські засоби працюють, слід навести приклади правозастосовчої практики з питань протидії фальсифікації лікарських засобів/обігу фальсифікованих лікарських засобів:

• http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/32243528
• http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/55173281
• http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/50752895
• http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/34242298
• http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/37425572
• http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/66068563
• http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/46088843
• http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/55231709
• http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/53641743
• http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/32785230

Зокрема, виносячи 06.10.2016 р. вирок у справі № 643/17066/15-к (http://www.reyestr.court.gov.ua/ Review/61819984), Московський районний суд м. Харків, (кримінальне провадження за обвинуваченням особи у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 321-1, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 321-1 КК Украї¬ни), встановив, що в період часу з березня 2014 р. до 18.02.2015 р. обвинувачений, маючи злочинний намір, спрямований на виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту та збут завідомо фальсифікованих лікарських засобів у великих розмірах, розуміючи переваги вчинення цих кримінальних правопорушень у складі організованої групи на території м. Харків та Харківської обл., а також інших міст України, діючи навмисно з корисливих спонукань, прийняв рішення створити, створив та очолив організовану групу, яка складалася з 3 громадян України, що попередньо зорганізувалися у стійке об’єднання для підготовки та систематичного вчинення тяжких кримінальних правопорушень, об’єднаних єдиним планом з розподілом функцій усіх учасників групи, а саме — організація та здійснення незаконного виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту та збут завідомо фальсифікованих лікарських засобів у великих розмірах.

У процесі досудового слідства правоохоронними органами було проведено численні слідчі дії, зокрема, призначено та проведено судові експертизи різних експертних спеціальностей щодо дослідження зразків конфіскованої продукції.

Так, згідно з висновком комплексної судово-хімічної та фармацевтичної експертизи лікарських засобів КНДІСЕ Міністерства юстиції України від 10.06.2015 р. №8255/15-34 лікарський засіб М-с за матеріалами та ознаками виробництва не відповідає зразкам оригінальних лікарських засобів.

Відповідно до іншого висновку експертів комплексної судової експертизи КНДІСЕ Міністерства юстиції України від 02.10.2015 р. №10281/15-34, вилучені лікарські засоби відомих торгових назв, є фальсифікованими та можуть становити загрозу для життя і здоров’я людей.

Суд, вислухавши учасників судового розгляду, свідків, ретельно дослідивши докази у справі, визнав їх належними та допустимими, а винуватість обвинуваченої особи у скоєні інкримінованих йому кримінальних правопорушень — доведеною.

За сукупністю злочинів особі, винній у фальсифікації препаратів відомих торгових марок, було присуджено покарання у вигляді 6 (шести) років 6 (шести) міс позбавлення волі з конфіскацією майна.

Враховуючи вищезазначене, просимо всіх суб’єктів фармринку України утриматися від участі в обороті контрафактного продукту і вжити всіх можливих заходів щодо вилучення фальсифікату Біле Вугілля-Здравофарм з обігу, щоб не допустити заподіяння шкоди здоров’ю українських споживачів, а також майнової шкоди іншим операторам фармацевтичного ринку України, що може статися, якщо справа перейде до компетенції правоохоронних органів України.

 
© 2020 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія