укр eng рус est

Новини

Останні новини
Відгуки
Chambers Europe

«Нещодавно фірма провела консультування з низки фармацевтичних справ. Багато хто погоджується, що ця команда «рухається в правильному напрямку, особливо вражає її робота у фармацевтичній галузі».

 

Підбито підсумки круглого столу, присвяченого правовим аспектам ведення бізнесу і захисту власності в Криму

10.10.2014

GEX_7258Влітку поточного року ЮФ «Ілляшев та Партнери» відкрила офіс у Сімферополі, ставши єдиною українською юридичною фірмою, яка створила новий підрозділ на окупованому півострові. Ділячись досвідом юридичного супроводу клієнтів у Криму, ЮФ «Ілляшев та Партнери» стала організатором круглого столу на тему: «Ведення бізнесу і власність у Криму: правові аспекти і нові реалії захисту». Захід відбувся 9 жовтня 2014 року в столичному готелі «Хаятт Рідженсі». Генеральним медіапартнером стало видавництво «Юридична практика».

Анексія Криму Російською Федерацією з наступними змінами нормативно-правової бази поставила ряд питань перед бізнесом, банківською системою, власниками майна на півострові. Темами для обговорення під час круглого столу стали: реєстрація речових прав на нерухоме майно, що знаходиться на території Криму, право, що застосується до існуючих правовідносин, переоформлення нерухомості паралельно в двох юрисдикціях, закон про вільну економічну зону в Криму, особливості вирішення спорів з кримськими відповідачами, робота банків з кримськими вкладниками і позичальниками.

Захід відвідали понад 150 осіб – судді, юристи, представники виконавчої влади та бізнесу, – які поділилися своїм досвідом юридичного вирішення питань ведення бізнесу і захисту власності в Криму в умовах анексії.

GEX_7278Керуючий партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери», адвокат Михайло Ілляшев у вітальному слові зазначив:

«Російська Федерація відкрила ящик Пандори, поставивши для різних галузей правової науки цілий ряд питань.  На жаль, чим більше проходить часу з моменту анексії Криму, тим більше всі інститути державної влади України втрачають свій контроль над цією територією. Органами так званої Кримської влади було прийнято ряд нормативно-правових актів. Для України де-юре вони незначні, але ми повинні виходити з реалій – наскільки вони є такими де-факто на території Криму.

Багато говориться про те, що майно України в Криму було націоналізоване. Всі постанови держради Криму називаються «про націоналізацію …». Хоча, за фактом, навряд чи те, що відбувається, можна назвати націоналізацією, швидше слід говорити про експропріацію, конфіскацію.  Враховуючи те, як розвивається ситуація в Криму, мені здається, що підсвідомо Російська влада очікує, що рано чи пізно, але, можливо, доведеться нести відповідальність за те, що відбулося».GEX_7430

Голова Державної реєстраційної служби України Ганна Онищенко чітко окреслила позицію відомства щодо реєстрації прав на нерухоме майно, що знаходиться в Криму: «Наразі позиція Реєстраційної служби є однозначною – ми не визнаємо рішення, акти Російської Федерації. При цьому для пошуку оптимальних шляхів виходу з ситуації, що склалася, ми вивчаємо міжнародний досвід визнання/невизнання документів, виданих на території невизнаних або окупованих держав».

GEX_7537Юрист ЮФ «Ілляшев та Партнери» Леонід Гілевич запропонував учасникам розглянути можливість переоформлення нерухомості паралельно в двох юрисдикціях: «У зв’язку з окупацією Криму Російською Федерацією пов’язані з нерухомістю правовідносини фактично регулюються двома непов’язаними один з одним правопорядками. З одного боку існує законодавство України, що оголошує недійсними будь-які дії щодо нерухомості, які порушують вимоги українського права, а з іншого – нормативні акти Російської Федерації та новоствореної Республіки Крим. В таких умовах виходом для тих, хто бажає укладати угоди щодо нерухомості, або ж просто зареєструвати свої (що вже виникли) права може бути здійснення «паралельних» дій в обох юрисдикціях. Крім того, в деяких випадках (залежно від суб’єктного та об’єктного складу конкретних правовідносин) можливий ряд дій для переходу прав на майно, що задовольняють вимоги як українського, так і російського законодавства, і, відповідно, дозволяють належним чином здійснити перехід за законами обох держав».

GEX_7545Голова Експертної ради Міністерства юстиції України – радник міністра юстиції України, адвокат Георгій Логвинський, зупинився на можливостях і національно-правових методах відшкодування збитку, заподіяного тимчасовою окупацією Криму. «Для звернення до Європейського суду з прав людини необхідно вичерпати всі можливі засоби національного судового захисту. Однак при цьому позивач не зобов’язується подавати позови в «незаконні» суди – суди на території Криму», – пояснив пан Логвинський.

Водночас, заступник секретаря першої судової палати Вищого господарського суду України Олексій Євсіков розповів учасникам про особливості господарських спорів з кримськими відповідачами. «Відбулося фактичне переформатування правового поля судової системи. Я вважаю, що, на жаль, зараз при виникненні майнових спорів за участю «резидентів Криму» необхідно подвійне провадження», – порадив пан Євсіков.

Про особливості цивільних спорів з кримськими відповідачами розповіла суддя Вищого спеціалізованогоGEX_7535 суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Олена Ситник. «В даний час відносно територіальної підсудності по цій категорії справ в законі визначено, що позивач повинен звертатися тільки до Апеляційного суду м. Києва, з якого вже справи розподіляються по районним судам», – розповіла вона.

Юрист ЮФ «Ілляшев та Партнери» Дмитро Шемелін висвітлив можливості міжнародного захисту для власників активів у Криму, насамперед, у рамках Європейського суду з прав людини та інвестиційного арбітражу. «Хоча міжнародні суди вимагають значних витрат часу і коштів, перспективи позовів проти Росії в ситуації Криму досить впевнені. При цьому, захисту можуть підлягати як матеріальні активи, так і корпоративні права і, навіть, права вимоги до кримських підприємств, якщо їх реальна вартість постраждала від незаконних дій кримських чи федеральних органів влади. Після того, як російські суди відмовлять у захисті прав «іноземців», варто очікувати на цілу низку подібних міжнародних позовів», – зазначив пан Шемелін.

GEX_7551Адвокат сімферопольського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери» Ян Ахрамович розповів про практичні аспекти розгляду спорів у Криму. «Суди Російської Федерації визнають право звертатися до судів України за касаційним захистом», – пояснив пан Ахрамович.

Голова Наглядової ради ПАТ «Банк Національний кредит» Андрій Оністрат підняв питання про відповідальність кримських позичальників перед українськими банками: «Переважна більшість позичальників припинила обслуговувати кредити. Ліквідність застав істотно знизилася. Державі необхідно концептуально вирішити, як можна оптимізувати роботу банків».

 
© 2020 Ілляшев та Партнери / Мобільна версія